Čekiai

Pagrindinis teisės aktas, reglamentuojantis čekių naudojimą, yra 1999 m. kovo 16 d. išleistas Čekių įstatymas Nr.VIII-1088. Šis teisės aktas reglamentuoja čekių išrašymą, perdavimą, laidavimą, mokėjimą pagal čekius, reikalavimų, atsirandančių pagal čekį, pareiškimo ir patenkinimo tvarką, įsipareigojusių pagal čekį asmenų santykius.

Čekis – įstatymo nustatyta tvarka išrašytas mokėjimo dokumentas, kuriuo jį išrašęs asmuo įsako bankui be sąlygų išmokėti čekyje įrašytą pinigų sumą čekyje nurodytam ar jį pateikusiam asmeniui. Reikia atkreipti dėmesį į galimybę nenurodyti konkretaus gavėjo. Tai gali būti patogu tam tikrais atvejais, pavyzdžiui, superkant žemės ūkio produkciją, tačiau yra nemaža rizika, kad pardavėjo prarastu čekiu galės pasinaudoti nesąžiningi asmenys.

Bankas už tam tikrą mokestį išduoda jau paruoštus čekių blankus, kurie pateikiami knygelėse po 50-100, o konkreti išrašymo ir pateikimo tvarka dažnai būna derinama atskiru susitarimu. Čekių knygelės įsigyjimo išlaidos yra priskiriamos to laikotarpio, kada knygelė įsigyta, veiklos sąnaudoms. Pati knygelė nėra apskaitoma, todėl įmonėje turi būti nustatyta tvarka, kas ją saugo ir kokiems atsiskaitymams čekiai gali būti naudojami. Pagal Civilinio kodekso 1.104 straipsnį išrašytas čekis yra vertybinis popierius, tačiau labai dažnai išrašyti čekiai išvis neregistruojami apskaitoje. Kadangi Čekių įstatymo 31 straipsnyje nustatytas čekio pateikimo apmokėti terminas – 8 dienos Lietuvoje, užsienyje – iki 70 dienų, išrašytus čekius būtina registruoti apskaitoje, kad būtų žinoma, kokia operacija bus atliekama ateityje. Tam geriausiai tinka subsąskaita Nr.273 Pinigai kelyje (sąskaitų korespondencijos parodytos 1.2 skyriuje). Išrašytą čekį atidavus įmonės atskaitingam asmeniu, daromas įrašas:

D 2435 atskaitingi asmenys

K 273 Pinigai kelyje.

Būtina užpildyti ir čekių šakneles, kurios lieka įmonėje ir turi būti saugomos kartu su kitais apskaitos dokumentais Archyvų departamento prie LR Vyriausybės nustatyta tvarka 10 metų. Kontrolės sumetimais šaknelėse taip pat reikėtų nurodyti, kad pinigai gauti, nurodant kasos pajamų orderio numerį ir datą, o jeigu čekis buvo išduotas atskaitingam asmeniui – kad jis už tą čekį atsiskaitė.

Pastaruoju metu čekius beveik baigia išstumti mokėjimo kortelės, nes jomis galima atsiskaityti ir su darbuotojais, ir su įmonės tiekėjais. Reikia žinoti, kada itin patogu vietoj grynųjų pinigų naudoti čekius, ir tokias operacijas tinkamai užregistruoti apskaitoje.

Kaip sukurti blogą ? Blogo talpinimas į hostą, wordpress instaliavimas, nuo a iki z

Ką bedarytume gyvenime reik turėti užsibrėžus kažkokį tikslą, taigi mano tikslas buvo išsiaiškinti kaip susikurti blogą nuo a iki z, skaitydamas kitus blogus vieno ar kito rūpimo aspekto neradau, tai šiame straipsnyje bandysiu juos apžvelgti, jei ką ir praleidau ar straipsnyje bus netikslumų būkit laisvi komentuoti ir reikšti mintis.

REKLAMINĖ PAUZĖ… Čia tiem kurie atkeliavo iš kitos kOsmoso, BLOG“ yra anglų k. trumpinys iš „web log“. Tinklaraštininkais („BLOGeriais“) vadinami žmonės, vedantys tinklaraštį. Visi blogai vadinami vienu vardu – blogosfera, nors pastaruoju metu šis terminas taip pat suvokiamas kaip kažkuri didelė globalios blogosferos dalis, pvz., lietuviška blogosfera, teigia mūsų patarėja gyvenimo klausimais mieloji wiki 🙂

Taigi pirmiausias ir lengviausias būdas norint turėti SAVO blog pradžiai būtų užsiregistruoti wordpress’e ar blogas (bloger) kur gali gauti visišikai nemokamą blogą … užpildai laukelius ir vuolia 🙂 Kad neišradinėti dviračio  siulodarba puslapyje radau trumpus aprašymus apie šias sistemas, pradedant nuo Blogger- tai pati geriausia vieta kurti blogą pradedantiesiems. Labai didelis blogger.com privalumas yra tas, kad jis turi lietuvių kalbos palaikymą- visi paaiškinimai, pagalba  ką, kur, ir kaip daryti,  yra parašyti lietuviškai. Tai labai palengvina darbą. Blogger suteikia nemokamą hostingą bei domeną (jūsudomenas.blogspot.com) ir kt. Kitaip sakant, suteikia visas paslaugas, kurios yra reikalingos kuriant blogą, išvaduoja Jus nuo papildomų rūpesčių. Visa tai yra nemokama- susikuriate sąskaitą blogger.com svetainėje, pasitrenkate domeną ir pradedate kurti turinį. Beje, blogger turi sąsajas su google programomis (Gmail, Picasa, Adsence.), leidžia pasirinkti nemokamus  blog’o šablonus (pasirinksite labiausiai patinkantį dizainą), plius dar turi papildomų funkcijų, kurios palengvins  ir suteiks daugiau galimybių, padaryti jūsų blogą patrauklesnį bendruomenei. Kaip mini siulo darba, WordPress.com– teikia panašias paslaugas kaip ir blogger.com- nemokamas hostingas, domenas  (jusudomenas.wordpress.com) programinė įranga leidžianti kurti turinį, tačiau neturi lietuvių kalbos palaikymo, todėl nemokantiems anglų kalbos ar silpnai ją mokantiems, gali būti truputį sudėtinga. Taipogi siulo darba puslapyje užsimenama apie WordPress.org– yra kitokio tipo blogo kūrimo įrankis.Jums reikia turėti savo domeną (www.jusudomenas.lt), susirasti hostingą, o WordPress.org suteikia programinę blogo kūrimo įrangą, daugybę dizaino šablonų. Vėlgi nėra lietuvių kalbos palaikymo. WordPress.org labiau tinkamas patyrusiems blogeriams.  Na dar yra Eggblog – Gana nauja sistema blog padangėje. Demo / Oficiali svetaine ir B2evoliution -Girdėjau komentaru, neva ši sistema geresne už WordPress… Demo / Oficiali svetaine
ReklamiNėėė menopauzėė…… Truputi iš blogų istorijos, 1994 m. pirmąjį tinklaraštį sukurė Džastinas Holas (Justin Hall). Vėliau panašios formos žurnalus pradėjo pildyti daugelis kitų IT sektoriaus kompanijų darbuotojų, žurnalistų, rašytojų. Tinklaraščių rašymas itin išpopuliarėjo pasirodžius automatizuotoms blogų sistemoms kaip LiveJournal, Blogger, Open Diary.

Gerai, išgeriam kavos ir tęsiam 🙂

Dalis Nr. 2 arba blogo kėlimas į savo pasrinktą hostingą.

Šį etapą galima skirstyti dar į kelis etapus, na tai būtų

1) REIKIAMŲ FAILŲ PAIEŠKA

2) HOSTINGO PAIEŠKA

3) INSTALIAVIMAS

4) MINI ŠVENTĖ PABAIGUS DARBĄ (pageidautina išgerti 1 ar 2 alaus)

Taigi pradedam:

Parsisiunčiame naujausią WordPress versiją.

Užsisakom hostingą, asmeniškai naudojau puslapiai.lt teikiamas hostingo paslaugas, nes pirmiausiai kainuoja tik 1litą, o antra tai atsiskaityt galima sms žinute, tiesiog tinginių rojus, jokių banko kortelių jokių parkių, na yra įvairių hostingų pasinaudokit google.lt, pradžioj buvau susiradęs nemokamą 000webhost.com nieko man su juo neišėjo, tai pasirinkau puslapiai.lt 🙂

Atsisiunčiam programą su kuria bus jungtis prie FTP serverio (prie pasirinto hosto, kadangi as rinkausi puslapiai.lt hostingą, tai jungisiuos prie ftp.puslapiai.lt), pats naudoju FileZilla . WordPress achyvą, išskleiskite savo DESKTOPeb(atidaryt failą galite su winrar). NEPAMIRŠKITE wordpress kataloge susirandam failiuką ” wp-config-sample.php ” pervadinat į wp-config.php”. Būtent šiam failui ir reikės jūsų sukurtos DB duomenų. Viduje failo susirandate šias eilutes ir pakeičiat (

define(’DB_NAME’, ‘wordpress’); // Jūsų duomenų bazės vardas
define(’DB_USER’, ‘username’); // Jūsų MySQL username’as
define(’DB_PASSWORD’, ‘password’); // slaptažodis
define(’DB_HOST’, ‘localhost’); // Šito ko gero keisti nereikės jei pasirinkote puslapiai.lt hostingą

Taip pat susirandame

define(‘AUTH_KEY’, ‘įrašykit savo unikalią frazę’);
define(‘SECURE_AUTH_KEY’, ‘įrašykit savo unikalią frazę’);
define(‘LOGGED_IN_KEY’, ‘įrašykit savo unikalią frazę’);
define(‘NONCE_KEY’, ‘įrašykit savo unikalią frazę’);
Čia saugumo sumetimais

Su FTP klientu(programa) prisijungiame prie savo serverio ir nusiunčiame visus VIDUJE wordpress katalogo esančius failus į  public_html katalogą su filezilla pagalba. Dabar galime nueiti į internetą ir pažiūrėti kas vyksta(tikriausia su serveriu gavote ir adresą). Jeigu pasirinkote puslapiai.lt hostingą tai turėtų jūsų svetainė atrodyti maždaug šitaip – jusuvardas.puslapiai.lt..

dėl wp instaliavimo labai daug info yra http://codex.wordpress.org/Installing_WordPress

Jei viskas tvarkoje einate į http://jusu_adresas.lt/install.php

Spaudžiame RUN THE INSTALL ir laukiame. Procesas gali užtrukti keletą ar net kelioliką sekundžių, ir diegimui pasibaigus, mūsų paklaus dar poros dalykų:

Šitas punktas yra pakankamai svarbus. Blogo pavadinimą galėsite pakeisti bet kada, čia nėra esminis momentas. Svarbu įrašyti VEIKIANTĮ el.pašto adresą, kadangi būtent ten bus siunčiami įvairūs WordPress pranešimai. Kitas dalykas – varnelė apačioje. Jei ją pažymėsite, tada jūsų tinklaraštis po kažkiek laiko bus randamas paieškos sistemų (tam dar reikės atskirai padirbėti). Bet jeigu varnelė liks nepažymėta, tada WordPress užblokuos jūsų tinklapį nuo paieškos sistemų. Tai tikslinga daryti, kai tinklapis tik kūrimo stadijoje, ir jo dar nereikia rodyti “pasauliui”. Vėliau šį nustatymą taip pat galėsite pakeisti.

Spaudžiame INSTALL WORDPRESS ir gauname administratoriaus prisijungimo duomenis..

Vartotojo vardas automatiškai sukuriamas ADMIN, o slaptažodis sugeneruojamas atsitiktiniu būdu, dėl to BŪTINAI jį nukopijuokite kur nors, kad galėtumėte po to įrašyti į slaptažodžio laukelį, be to slaptažodžio negalėsite nei rašyti straipsnių, nei apskritai prieiti prie tinklaraščio tvarkymo. Spaudžiame Log in..

Ką daryti, kad WordPress būtų lietuviškai?

WORDPRESSTVS.LT rašo:

  1. Parsisiunčiame ir išarchyvuojame wordpress vertimo failus. WordPress 2.8 ir 2.7 versijos lietuvybės failus galima rasti šiuo adresu: WP lietuviškai
  2. FTP programos pagalba atsidarome aplanką wp-content/languages, jei tokio pas jus nėra, tuomet sukurkime jį. Wp-content direktorjoje pasirenkame “Directory Commands” —> ‘Make Directory” ir įrašome languages(Pavyzdys pateiktas naudojantis nemokama Core FTP Lite programa) su kitomis FTP programomis principas sukūrimo panašus.
  3. Failus lt_LT.po ir lt_LT.mo įkeliame į direktoriją languages.
  4. Naudojantis FTP programa atsidarome pagrindinę WordPress root direktoriją ir susirandame failą wp-config.php Pasirenkame Edit, tada atsidariusiame redagavimo lange susirandame eilutę:
    define (‘WPLANG’, ”); Tada tarp viengubų kabučių įterpiame lt_LT
  5. Naujasis kodas turėtų atrodyti taip:
    define (‘WPLANG’, ‘lt_LT’);

    Uždarome failą , prieš tai nepamiršdami jo išsaugoti ir pakeisti senojo. Atsidarius svetainę, lietuviškos frazės turėtų būti. Tiesa, kaip jau minėjau jei naudojate ne Default temą, tuomet jums reikia temą atskirai sulietuvinti. Apie tai, kaip sulietuvinti savo turimą temą ar šabloną skaitykite mūsų svetainėje.

    Na TEMAS galite rasti į google.lt įvedę tinkamus raktažodžius, o įskiepus atsisiūsti iš www.wordpress.org/extend/plugins/

    Tai tiek…

    P.s. Pigiausias hostingas –> Puslapiai.lt

    Jei turite klausimų ar norite išsakyti nuomonę, prašome pasireikšti komentaruose:)

    KAM NEAIŠku yra ir kita versija siūloma Skaitykit.zx.lt

    Į mano pašto dėžutę ateina klausimai apie WordPress: kaip padaryti tą ar aną, kaip susikurti blogą, kokį hostingą užsakyti ir t.t. Pamąsčiau visiems atsakyti, parašydamas straipsnį su detaliomis instrukcijomis kaip susikurti tinklaraštį. Turiu omeny ne per blogas.lt ir ne dar kažkokį kitą panašų servisą, o grynai savo asmeninį blogą su savo adresu ir savo serveriu. Tai nėra labai sudėtinga, jei jums šis klausimas aktualus – pirmyn prie straipsnio skaitymo.

    Iš karto pabrėšiu, kad straipsnis orientuotas į visiškus naujokus, tad jeigu viskas bus aiškinama “per daug detaliai” – nepykite, stengiausi viską parodyti kuo nuodugniau, kad nekiltų klausimų.

    Taigi, ko mums reikės:
    1. Interneto ryšio
    2. Bent vieno lito telefono sąskaitoje (web-hostingui užsakyti)
    3. Programos darbui su FTP, pats rekomenduoju nemokamą Core FTP, parsisiustį galima čia

    Dabar paaiškinsiu, ką apskritai reiškia “susikurti savo blogą”. Tokie tinklapiai kaip blogas.lt siūlo savo paslaugas – sukurti ir patalpinti blogą pas juos, tačiau tai turi savo minusų: turėsite ribotą dizainų pasirinkimą, ribotą visokių pakeitimų galimybę, prie jūsų tinklaraščio rodys reklamas (tai labiausiai užknisa) ir dar visokių smulkmenų. Jei norite turėti ten daugiau galimybių – reikės mokėti, berods 5 Lt į mėnesį, dėl kainos galiu klysti. O ką parodysiu aš – tai yra tinklaraščio sukūrimą su savo vietos serveryje užsakymu, savo adresu ir visiškai nepriklausomai nuo jokių blogas.lt ir kitų tarnybų. Tokiu būdu galėsite keisti puslapio dizainą savo nuožiūra bei atlikti krūva kitokių pakeitimų, ko neleidžia blogas.lt. Straipsnis ilgas. Pasiruošę? Važiuojam.

    Žingsnis 1. Web-hostingo užsakymas
    Web-hostingas liaudiškai tariant reiškia vietą serveryje, kur jūsų tinklapis bus talpinamas. Užsisakius vietą serveryje, galima ten įkelti tinklaraštį ar kurti savo puslapį ne per WordPress. Hostingą šiais galima užsakyti per įvairias tarnybas, jų pasirinkimas labai didelis, parodysiu pavyzdį su tinklalapis.net. Jokiu būdu nesupraskite, kad reklamuoju būtent šį hostingą, tiesiog turiu ten pora puslapėlių ir nusiskundimų neturėjau. Jei turite kitokį web-hostingo variantą – tai galite praleisti šį žingsnį ir užsakyti hostingą kitur.

    Užeiname į tinklalapis.net ir pasirenkame pigiausią šiuo metu planą SMS – jis tekainuos 1 Lt į mėnesį, spaudžiame UŽSAKYTI:

    Prieš mus pasirodo registracijos forma. Užsisakysiu sau hostingo paslaugą ir pats susikursiu realų WordPress tinklaraštį, kad parodyčiau viską pažingsniui. Užpildykite šią formą, panašiai kaip parodyta paveikslėlyje:

    Jei teisingai užpildėte formą, jums turėtų sukurti vartotoją ir iš karto prijungti jus prie sistemos. Tada matysite talpinimo planų langą, kuriame reikia pasirinkti, kokį planą užsisakote ir kuriam laikotarpiui. Mums pilnai pakaks plano SMS, pasirinksiu mokėti už 3 mėnesius (tiesiog kad nereikėtų kas mėnesį pratęsinėti), jūs galite pasirinkti ir vieną mėnesį savo nuožiūra. Pasirinkę, spaudžiame UŽSAKYTI:

    Tada jums parodo jūsų užsakymų lentelę su apmokėjimo būdais. Nežinau kaip jums, o man patogiausia yra mokėti SMS žinute, taigi spaudžiame telefono ženkliuką apačioje:

    Pasirodo informacija apie mokėjimus: kur ir kokią žinutę siųsti. Aš pasirinkau mokėti už tris mėnesius, todėl siunčiu žinutę su tekstu NET3 numeriu 1371. Gavau atsakymą apie sėkmingą papildymą, tada būtinai įrašau savo telefono numerį apačioje esančiame teksto laukelyje:

    Jeigu viską atlikote teisingai, jums turi iššokti tokia lentelė:

    Jūsų balansas papildytas 3 Lt. Tada lentelėje spaudžiame mygtuką PIRKTI ir turėtume pamatyti tokį vaizdą:

    Ką gi, viskas, paslauga užsakyta, ir apmokėjimas atliktas. Dabar reikia užregistruoti savo naują svetainę. Tai darome per meniu punktą DOMENAI, paspauskite mygtuką PRIDĖTI SVETAINĘ:

    Tada prieš jus pasirodys svetainės registravimo langas.  jūs įveskite savo svetainės būsimą adresą, o visą kitą palikite taip, kaip yra.

    Pastaba: čia leidžiami adresai tik su galūnėmis, tokiomis kaip xz.lt. Jei norite “švaresnio” adreso (jusuadresas.lt), tada už tai reikėtų papildomai mokėti keliasdešimt litų į metus, bet tada jau hostingą jums rekomenduočiau ne už vieną litą, o pasiieškoti rimtesnio ir brangesnio.

    Jei viską padarėte teisingai, turite pamatyti tokią lentelę:

    Sekantis žingsnis – duomenų bazės MySQL užsakymas. Jei nežinote, kas tai yra ir kam to reikia, kol kas ir nesigilinkite, jums tereikia žinoti, kad tai papildomai nieko nekainuoja. Pereiname prie meniu punkto MYSQL, turėtumėte pamatyti panašų vaizdelį:

    Spaudžiame NAUJA DUOMBAZĖ. Užpildykite formą panašiai, kaip padariau aš: pavadinimą padarykite analogišką svetainės adresui, kad jums patiems po to būtų lengviau.

    Jei viskas pavyko sėkmingai, turėtų iššokti tokia lentelė:

    Ir tada lentelėje pamatysite savo jau sukurtą duomenų bazę:

    Gera žinia: jau užsakėme ir sukūrėme viską, ko mums reikia tinklaraščio patalpinimui. Tačiau neskubėkite įvesti į naršyklę savo tinklapio adreso . Jei tai padarysite iš karto, pamatysite panašų vaizdą:

    Taip yra todėl, kad naujam adresui priskirti reikalingas laikas – tai būna nuo pusės valandos iki poros valandų. Tad iš esmės galite dabar atsipūsti, padaryti pertraukėlę ir sugrįžti prie tolimesnių žingsnių kiek vėliau.

    Žingsnis 2: WordPress diegimas ir tinklaraščio talpinimas

    Taigi, prie WordPress diegimo. Nueiname į wordpress.org ir parsisiunčiame naujausią WordPress versiją, straipsnio rašymo metu tai yra 2.8.2 – mygtukas dešinėje apačioje:

    Parsisiuntę zip archyvą, išpakuojame jį, ir jūsų kompiuterio kataloge turėtų pasirodyti maždaug toks WordPress failų sąrašas:

    Sekantis žingsnis – šiuos WordPress failus įkelti į mūsų užsakytą serverį. Tai daroma per FTP protokolą su jau mano minėta programa CoreFTP. Tam tikslui gali sueiti ir paprastas Windows Explorer, bet per mano rekomenduojamą programą tai daryti tiesiog patogiau. Jei turite kokį nors kitą FTP klientą – naudokitės juo.

    Grįžtame vėl į tinklalapis.net administravimo puslapį ir užeiname į meniu punktą FTP – mums iš ten reikia pasižiūrėti prisijungimo prie FTP duomenis: prisijungimo vardą ir slaptažodį:

    Prie sukurto vartotojo spaudžiame dešinėje KOREGUOTI, pamatome jo pirminį slaptažodį ir pakeičiame jį į tokį, kurį patys po to prisiminsime:

    O tada jau atidarome programą CoreFTP, jos langas susidaro iš dviejų dalių, kuriose galima naršyti. Kairėje dalyje suraskite katalogą, kuriame guli visi jūsų išpakuoti WordPress failai. Mano atveju, tai yra D:\Projects\skaitykit.xz.lt. Vaizdas turėtų būti daugmaž toks:

    Per meniu pasirenkame SITE MANAGER punktą, tada spaudžiame New Site ir įvedame mūsų FTP prisijungimo duomenis.
    Site Name – įrašote, ką norite, čia yra tiesiog pavadinimas
    Host / IP / URL – jis parašytas tinklalapis.net administravimo puslapyje prie meniu punkto FTP
    Username ir Password – tie duomenys, kuriuos neseniai pakeitėme per tinklalapis.net
    Visus kitus laukus palikite tokius, kokie yra, ir spauskite Connect.

    Turėtų dešinėje pasirodyti jūsų serverio paruoštas failų sąrašas, man jis buvo toks:

    O tada užeiname dešinėje į katalogą “skaitykit.xz.lt” ir nukopijuojame į jį iš kairėje esančio WordPress katalogo visus failus. Tai galima padaryti tiesiog pažymėjus visus failus kairėje lango dalyje ir pertempiant juos pelyte į dešinę dalį, kur yra FTP serverio failai. Kopijavimo procesas vyksta panašiai kaip paveikslėlyje:

    Pastaba: aš tam tikslui susikūriau FTP serveryje dar katalogą “wordpress”, kadangi galvoju tame serveryje be šio tinklaraščio talpinti dar kitus projektėlius. Jums tai neaktualu, jūs kopijuokite viską į pagrindinį katalogą, pavadinta jūsų tinklapio adresu.

    O dabar atėjo momentas užkrauti naršyklėje jūsų tinklaraštį. Įveskite į naršyklės adreso lauką jūsų adresą ir turėtumėte pamatyti jau gražesnį vaizdą:

    Jei jį matote – neišsigąskite, viskas yra gerai. WordPress yra sėkmingai įdiegtas, beliko jam nurodyti visus reikalingus parametrus. Nesisielokite, mes jau finišo tiesiojoj. Taigi, šis užrašas reiškia, kad nesukurtas konfigūracijos failas, WordPress gali jį sukurti už mus, bet mes turime leisti jam tą padaryti, o tam tikslui turime per FTP leisti rašyti į tą mūsų katalogą. Taigi grįžtame į CoreFTP ir ant to katalogo spaudžiame dešiniuoju klavišu bei pasirenkame PROPERTIES:

    Atsidariusiame lange pažymime visas varneles ties Write ir spaudžiame OK:

    O dabar grįžtame į naršyklę ir paspaudžiame CREATE A CONFIGURATION FILE. Jei viskas pavyko, turėtume pamatyti tokį WordPress pasisveikinimą:

    Perskaitykite, ka jums rašo diegimo pagalbininkas ekrane. Jūsų tuoj paprašys duomenų, kaip prisijungti prie duomenų bazės. O jie yra tinklalapis.net administravimo puslapyje prie meniu punkto MYSQL:

    Nusikopijuokite iš čia serverio adresą, duomenų bazės pavadinimą. Be to, jums reikia žinoti vartotoją ir slaptažodį. Visa tai mes nustatėme kiek anksčiau, suraskite tai straipsnyje kur yra NAUJA MYSQL DUOMBAZĖ.

    Grįžtame į naršyklę, spaudžiame Let’s Go. Turi atsidaryti tokia forma užpildymui:

    Jei teisingai užpildėte visus duomenis, turite išvysti tokį pritarimo užrašą:

    Spaudžiame RUN THE INSTALL ir laukiame. Procesas gali užtrukti keletą ar net kelioliką sekundžių, ir diegimui pasibaigus, mūsų paklaus dar poros dalykų:

    Šitas punktas yra pakankamai svarbus. Blogo pavadinimą galėsite pakeisti bet kada, čia nėra esminis momentas. Svarbu įrašyti VEIKIANTĮ el.pašto adresą, kadangi būtent ten bus siunčiami įvairūs WordPress pranešimai. Kitas dalykas – varnelė apačioje. Jei ją pažymėsite, tada jūsų tinklaraštis po kažkiek laiko bus randamas paieškos sistemų (tam dar reikės atskirai padirbėti). Bet jeigu varnelė liks nepažymėta, tada WordPress užblokuos jūsų tinklapį nuo paieškos sistemų. Tai tikslinga daryti, kai tinklapis tik kūrimo stadijoje, ir jo dar nereikia rodyti “pasauliui”. Vėliau šį nustatymą taip pat galėsite pakeisti.

    Spaudžiame INSTALL WORDPRESS ir gauname administratoriaus prisijungimo duomenis:

    Vartotojo vardas automatiškai sukuriamas ADMIN, o slaptažodis sugeneruojamas atsitiktiniu būdu, dėl to BŪTINAI jį nukopijuokite kur nors, kad galėtumėte po to įrašyti į slaptažodžio laukelį, be to slaptažodžio negalėsite nei rašyti straipsnių, nei apskritai prieiti prie tinklaraščio tvarkymo. Spaudžiame Log in:

    Įvedame ką tik paminėtus vartotoją ir slaptažodį. Viskas, patenkame į administravimo puslapį, kur mums paruoštas veikiantis tinklaraštis:

    Svarbus dalykas dabar pakeisti tą ilgą ir sunkiai įsimenamą slaptažodį į mums priimtinesnį. Tam tikslui spaudžiame nuorodą YES, TAKE ME TO MY PROFILE PAGE ir patenkame į savo profailo redagavimo formą:

    Visą kitą informaciją galite pakeisti savo nuožiūra, svarbiausi čia yra apačioje esantys laukai NEW PASSWORD. Pakeiskite slaptažodį ir spauskite UPDATE PROFILE.

    Viskas, pagaliau viskas! Viršuje esančioje juostoje spaudžiame VISIT SITE

    Ką matote? Taip, tai jūsų tinklaraštis. Kol kas neišvaizdus ir pakankamai “nuogas”, bet būtent nuo jūsų priklauso tolesnis jo užpildymas straipsniais ir kitais puslapiais

    Pažiūrėkite į jūsų naršyklės adreso lauką. Būtent toks yra jūsų tinklaraščio adresas, jei jį rodysite draugams ar dar kam nors viešai. Sveikinu: jūs susikūrėte tinklaraštį

    Ir dar vienas dalykas: o kaip dabar jį valdyti? Dešinėje yra meniu skiltis META, kur tarp meniu punktų yra ir “Site admin” arba “Log in” (jei jūs būsite neprisijungęs). Kaip minėjau, prisijungimui prie administravimo puslapio jums reikės vartotojo ir slaptažodžio, tikiuosi jų nepamiršote

    Tai tiek šiam kartui. Gal ir išvarginau jus skaitymu ir nagrinėjimu, bet tikiuosi, kad jums viskas pavyko ir jau turite savo tinklaraštį, kad mano kelių valandų darbas nenuėjo veltui. Jei kils klausimų dėl kažkokio žingsnio, ar jei kažkas nepavyksta, galite rašyti komentaruose arba el.paštu, pabandysiu atsakyti. Arba jei turite kažkokių pastebėjimų, gal kažką aš paaiškinau netiksliai (visi mes klystame), irgi pridėkite komentaruose. Tikiuosi, kad po šio straipsnio Lietuvoje blogerių gretos bent truputį padidės

Ingos Valinskienes krūtinė, valinskienės papas, apnuoginta krūtinė valinksienės, valinskienė tiesioginiame eteryje, apnuogino krūtinę, inga valinskienė?

Tiesioginiame eteryje visko nutinka, tai puikiai žino žiūrovai, ir tuo pačiu šeštadienio vakarą galėjo įsitikino muzikinio projekto „Žvaigždžių duetai“ komisijos narė, politikė ir žinoma atlikėja Inga Valinskienė. Ilgus metus tiek televizijos ekranuose, tiek scenoje savo talentu žiūrovus džiuginanti ši garbi dama pateko į nepavydėtiną šlykščią situaciją. Scenoje su choreografu Andriumi Butkumi savo pasirodymo metu atliko svajingą baladę kuri visus užbūrė, o pats pasirodymas buvo padailintas šokio elementais, su krūtingu prieskoniu. Gerb. poniai Ingai Valinskienei atliekant sukinį staiga netikėtai suknelė slystelėjo žemyn ir scenoje esantys, bei televizijos žiūrovai išvydo tai, ko nesitikėjo išvystį net savo erotinėse fantazijose – nuogą dainininkės, atlikėjos, SEIMO NARĖS, krūtį, TAIP KRŪTĮ!!!!!!!!!!!!!1

Toks seksualus nelaimingas nutikimas scenoje jau yra nutikęs ne vienai žinomai moteriai ar vyrui: ne taip seniai grupės „Yva“ lyderė Natalija Zvonkė prisipažino, jog jos seseriai Kristinai taip pat yra buvę panašus incidentas scenoje. Nors Zvonkė pati nepripažino jog buvo apnuoginus krūtį.

Kaip efektyviau išnaudoti smegenis arba Kaip efektyviau mokytis ir dirbti, smegenų lavinimas, efektyvesnis darbas

Manau, kad kiekvienas yra pastebėjęs, kad tam tikrais momentais viskas darosi ir mąstosi daug greičiau ir lengviau. Čia pateikiu pagrindinius būdus efektyvesniam smegenų panaudojimui.

Vanduo

Pirmiausia verta žinoti, kad ~80% smegenų yra vanduo. Kita vertus net 70% viso žmogaus kūno yra vanduo. Taigi, vanduo svarbus visoms organizmo funkcijoms.

Smegenų procesai vyksta dėka vandens. Taip pat su vandens pagalba yra pašalinami įvairūs toksinai, kurie kenkia smegenims. Todėl tai vienas jautriausių organų vandens trūkumui.

Vandens trūkumo poveikis smegenims

Buvo atlikti tyrimai, kaip vandens trūkumas veikia žmogaus mąstymą. Nustatyta, kad suprastėja orientacija, atminties gebėjimai, suvokimo lygmuo ir dėmesio koncentracija. Įdomiausia, kad tiriamieji asmenys patys to nepastebėjo ir manė, kad jie protauja lygiai, kaip ir tada, kai nejaučia troškulio.

Kiek reikia vandens

Teigiama, kad vidutiniškai žmogui reikia 2,5 litrų vandens per dieną. Apie 1 litrą žmogus „sugeria” valgydamas. Tad papildomai išgerti tereikia 1,5 litro. Be to, vandenį reikia gerti nedideliais kiekiais – po pusę ar pilną stiklinę. Tokiu būdu vanduo greičiau įsisavinamas.

Fizinis krūvis stipriai padidina reikalingo vandens kiekį. Sportuojant geriausia gerti vandenį dar prieš tai, kai pajuntamas troškulys, nes tai signalas, jog organizmas pritrūko vandens. Geriau iš anksto prisotinti organizmą skysčiu.

Yra du būdai tiksliam vandens kiekiui apskaičiuoti:

Vienai kilo kalorijai – 1 ml skysčio per dieną. Tai yra, jeigu per dieną kūnas sunaudoja apie 2500 kcal , reikia suvartoti apie 2500 ml skysčių;

35 ml skysčių vienam kūno svorio kilogramui: pvz. 70 kg x 35 ml = 2450 ml;

Vanduo ir maistas

Svarbu žinoti, kad geriausia gerti vandenį ne vėliau kaip 30-45 min. prieš valgį ir ne anksčiau kaip 1-2h po jo. Vanduo trukdo kito maisto virškinimui. Tai pagrįsti galima labai paprastu, logišku argumentu. Skrandyje rūgštis ir fermentai sudaro tam tikrą kiekį viso skrandžio turinio, kuo jų koncentracija didesnė, tuo greičiau vyksta virškinimas. Tuo tarpu į virškinimo sistemą pripylus daug vandens virškinimo fermentų koncentracija mažėja, tokiu būdu žymiai sulėtėja virškinimas.

Miegas

Miego metu smegenys apdoroja dienos metu gautą informaciją – kaip sako Tony Buzan – sudėlioja į lentynėles.

Be to remiantis regeneracijos teorija, miego metu ilsisi visi organai. Po miego visos organizmo funkcijos atliekamos veiksmingiau nei prieš tai.

Miego trūkumo poveikis organizmui

Pirmiausia miego trūkumas paveikia protavimo procesus. Tačiau iš tiesų neigiamai įtakoja visą organizmą, net kraujo sudėtį:

  • Suprastėja atmintis – anksčiau įgauta informacija dar neapdorota iki galo, o naujajai nėra vietos;
  • Sunku susikaupti ir sutelkti dėmesį;
  • Sudėtinga planuoti;
  • Sulėtėja reakcija;
  • Sumažėja nuovokumas;
  • Greičiau fiziškai pavargstama;
  • Sumažėja cukraus gamyba ir jo kiekis kraujyje;
  • Ir t.t.

Ilgalaikis miego stygius sukelia dar rimtesnes pasekmes. Pavyzdžiui, žmogaus pastoviai miegančio mažiau nei 7 valandas per parą organizmas funkcionuoja taip, tarsi jis būtų nemiegojęs nuo paros iki trijų. Įdomu, kad žmogus geba apsiprasti su tokia savijauta ir laikyti ją visiškai normalia.

Kiek reikia miego

Dažniausiai teigiama, kad žmogui vidutiniškai reikia 8 valandų miego per parą. Bet šis kiekis kiekvienam žmogui yra šiek tiek skirtingas. Be to, didelis fizinis krūvis ar žymus papildomo intelektinio darbo kiekis didina reikalingo miego kiekį.

Jei norite apskaičiuoti, kiek jums vidutiniškai reikia miego, galite apsilankyti čia – kiek tau reikia miego. Siūlyčiau metodą, kai visada keliatės vienodu metu. Taip keliantis porą savaičių, organizmas pats pabunda kelios minutės prieš žadintuvą. Be to, vakare priklausomai nuo dienos darbų nuovargis ir miego poreikis pasireiškia skirtingu metu, tad užduotis išsimiegoti pakankamai tampa paprasta. Pakanka eiti miegoti, kai užsimanote, o keltis tuo pat metu.

Sportas ir mankšta

Visi žinom, kad mankštintis yra naudinga. Bet ar dažnas gali pasakyti, kuo konkrečiai tai padeda? Tad jums tai priminsiu. Galbūt žinant šią informaciją, padidės motyvacija tai daryti.

8 priežastys kodėl verta mankštintis:

  1. Papildomas žvalumas ir energingumas;
  2. Mažiau streso;
  3. Gražesnė fizinė išvaizda
  4. Geresnė miego kokybė;
  5. Geresnė sveikata: mažina tikimybę sirgti kraujagyslių ligomis, diabetu, artritu, osteoporoze, nutukimu ir kitomis;
  6. Malonumas gaunamas sportuojant;
  7. Ugdoma valia ir ištvermė;
  8. Stiprina kaulus ir raumenis;

Visos šios priežastys veda prie to, kad gebėsime efektyviau mokytis ir dirbti, nes būsime energingesni ir sveikesni. Na, ar jau užsimanėt sportuoti?

Kaip mankštintis

Didžiausią efektą turi reguliari mankšta: 4 – 6 kartai per savaitę po 30-60 minučių. Tokia mankšta per daug nenuvargins fiziškai, tačiau duos visus teigiamus rezultatus, surašytus viršuje.

Motyvacija

Motyvuotas veikti žmogus, atlieka daugiau darbo. Svarbiausia, kad daug greičiau susidoroja su įvairiomis problemomis, o jų sprendimai daug įvairesni ir efektyvesni. Problemos jo nebesustabdo, o verčia labiau stengtis.

Na, patys žinot, jei nesinori ką nors veikti, tuomet viskas vyksta lėtai… labai lėtai… Įjunkama į kavos pertraukėles, pašto tikrinimus ir pan.

Motyvacija egzistuoja dviejų skirtingų tipų: vidinė ir emocinė. Emocinė greičiau praeina, tačiau ją galima lengvai nuolat papildyti. Pavyzdžiui, skaitoma knyga, kuri priverčia patikėti, kad galite gyventi taip, kaip norite. Tuo tarpu vidinė paprastai esti mažiau intensyvi, tačiau ilgalaikė. Ji sklinda iš žmogaus vidaus, nes tai vidinis noras, valia ir ryžtas įgyvendinti savo norus.

Kaip motyvuoti (-s)

  • Atlygis. Turbūt todėl dauguma žmonių ir dirba… Bet galima paskirti sau atlygį ir už paprastus dalykus. Pvz, atlygis už garažo sutvarkymą gali būti savaitgalis praleistas žvejojant mėgstamoj vietoj ar tiesiog šokolado plytelė (na, čia jei garažas tvarkingas ).
  • Tikras noras. Gyvenime prastai veikia motyvavimas „nes reikia“. Jei tikrai norim, tuomet rasim būdų tai padaryti ir būsim motyvuoti. Todėl siūlau daryti dalykus, kurie patinka, kurių savaime norisi.
  • Jėgas išbandantis metodas. Tarkime tikslas pats savaime gali jūsų neužvesti, nors ir kažkiek malonus, tačiau labiau primenantis užduotį iš sąrašo „nes reikia“. Tuomet galima pasirinkti tokį būdą jai įgyvendinti, kuris būtų iššūkis jūsų sugebėjimams. Pvz., Steve Pavlina studijas pabaigė per 1,5 metų, vietoj 4. Toks dalykas tikrai įkvepia, nes jauti, jog tai ypatinga, sunku, daug išmoko, trumpai tariant, leidžia išbandyti save.
  • Motyvacinė medžiaga. Tai knygos, citatos, žurnalai, muzika, audio įrašai, bendravimas su įkvepiančiomis asmenybėmis ir kita. Internete yra gausybė šiai temai skirtų puslapių, pasirinkimų begalė, pvz., galima užsiprenumeruot kasdien gauti į paštą citatų tam tikra tema.
  • Galimybė stebėti progresą. Tai visų pirma priverčia siekti tikslų, kurių galutinis tikslas yra konkretus ir apibrėžtas. Be to, turi laiko limitą. Juk malonu pasikabinti ant sienos lapelį, kuriame surašytas kiekvienas žingsnis link užduoties baigimo, ir kaskart užbraukti po vieną – mmm… koks malonumas! Be to, matant, kad puikiai sekasi, įkvėpimas didėja ne tik konkrečiam tikslui, bet visiems.
  • Poilsis. Poilsis tam tikra prasme yra atlygis, tačiau emociškai išsekęs ar tiesiog pavargęs žmogus tikrai negali išlikti motyvuotas ilgą laiką. Rekomenduoju vieną dieną per savaitę nedirbti jokių darbų. Pvz., nuo praeitos savaitės atsisakiau kompiuterio sekmadieniais.
  • Turėti tikslą. Vos nepamiršau svarbiausio, svarbu turėti kryptį, o ne blaškytis iš vieno taško į kitą, o po to atgal. Kai turime kryptį, tuomet ir judame kryptingai link pasirinkto rezultato.

Atminties lavinimas

Egzistuoja iš prigimties gabių žmonių, kurie daugiau ar mažiau atminties principų taiko savaime. Tačiau daugumos paprašius įsiminti telefono numerį – viso labo 8 skaitmenys – tai sukeltų problemų. Na, gerai, galima įsiminti vieną numerį, bet ar po savaitės jį prisiminsi? Mėnesio? O ar gali vienu metu atmintyje išlaikyti 10 tokių numerių? O 100? Pavyzdžiui, šiuo metu galvoje turiu ~10 telefono numerių, moku mintinai visus 36 banko kortelės slaptažodžius ir pan. Juk kaskart neeiškosiu banko kortelės ar kodų generatoriaus per daug terlionės. Na, gana girtis

O kaip dėl datų? Ar sunku prisiminti, kada buvo karūnuotas Mindaugas ar Kolumbas atrado Ameriką? Lengva tą daryti, kai žinai kaip: pirma data slypi čia „Nauja Valstybė Mūsų“, o antroji „Kas Pasiekė INdiją“ (juk Kolumbas plaukė į Indiją).

Kaip visose gyvenimo srityse, taip darbuose su atmintimi. Nereikia naudoti primityvių metodų, nes tai primena galvos daužymą į sieną. Na ir kas, kad po kažkiek laiko ji subyra. Bet juk galima atsigabenti buldozerį ir viską padaryti greitai, maloniai ir lengvai…

Prisipažinsiu, kad iki atminties eksperto man toli. Tiesiog perskaičiau keliasdešimt straipsnių ta tema ir porą Tony Buzan knygų: „Lavinkite atmintį“ ir „Mokykitės mąstyti“.

Kertinis atminties tobulinimo akmuo

Smegenys geriau įsimena, kai naudojami du smegenų pusrutuliai. Todėl joms labiausiai patinka įvairūs vaizdiniai, kuo neįprastesni, juokingesni ir t.t tuo geriau. Pabandykite įsiminti kažkokį vieną skaitmenį, pvz., 8. Dabar gražią, mielą, bambuką valgančią pandą. Esu įsitikinęs, kad antrasis vaizdinys išliks ilgiau ir bus malonesnis prisiminti.

Pagrindinė atminties sistema

Vadinamoji pagrindinė sistema veikia taip, kad kiekviena priebalsė reiškia tam tikrą skaičių. Tuo tarpu balsės yra bereikšmės. Štai pavyzdys iš Tony Buzan knygos „Lavinkite atmintį“:

0 = c, č, d
1 = l
2 = n, z
3 = m, t
4 = k, h, ch
5 = s, v
6 = į, ž
7 = r, J, F
8 = g
9 = b, p

Tikrai nereikia šių kombinacijų įsiminti naudojantis galvos daužymu į sieną. Tačiau, jei norite sužinoti, kaip tai padaryti, teks pasiskolinti šią knygą.

Pirmas pavyzdys
Dabar grįžkime prie datos pavyzdžio: „Nauja Valstybė Mūsų“. Manau, kad pagal pasvirusias raides yra aišku, kad tai yra 253. Paprastai tūkstantmetis yra žinomas, todėl jis nėra užkoduotas. Galutinis atsakymas 1253. Pamėginkite iššifruoti: „Kas Pasiekė INdiją“. Koks atsakymas?

Antras pavyzdys
Tarkime, kad mano telefono numeris yra +37012345678. Tarkim, kad moku pagrindinės sistemos skaičius nuo 0 iki 100 imtinai. Užtruktų paaiškinti, ką jie reiškia ir iš kur atėjo, bet yra sudaromi pagrindinės sistemos pagalba ir nekintantys.

Skaidau numerį į keturis dviženklius skaičius 12, 34, 56 ir 78. Ką jie reiškia: 12 – LiaNa, 34 – MeKa, 56 – VėŽė, 78 – FiGa. Kaip matome šie žodžiai sudaryti pagal aukščiau pateiktą skaičių ir priebalsių koduotę.

Dabar įsivaizduokite didžiulę lianą, kuri šviesiai šviesia žalia ir nuolat auga. Apjuosdama vis daugiau ir daugiau Mekoje esančios šventyklos sienų. Šventykla be stogo, o viduje tūkstančiai besimeldžiančių, kurie tai klūpi ant kelių, tai atsistoja. Tuomet išgirstate kaip pradeda trupėti sienos, staiga per visą šventyklą atsiranda raudonos vėžės. Tose vietose kur jos eina, sienose žioja skylės, o žmonių nugaros išteptos dažais, kurių kvapą užuodžiate. Bestebint šį keistą reiškinį pradeda drebėti žemė, jaučiate, kaip juda jūsų kojos bei tai prarandate, tai vėl atgaunate pusiausvyrą. Tuomet  iš po žemių išlenda didžiulė figa. Keletas besimeldžiančiųjų kartu su ją iškilo virš žemės ir dabar negali nusileisti žemyn. Jūs ją prapjaunate, atsikandate ir jaučiasi jos puikų skonį.

Dabar pamėginkite atkartoti vaizdą mintyse? Liana, Meka, vėže, figa. Lengva, ar ne?

Ko dar nepaminėjau apie atminties lavinimą

  • Egzistuoja keletas sistemų: ritmo, abėcėlės, vaizdinė, pagrindinė, romėniškojo kambario ir kitos.
  • Egzistuoja tam tikri atminties principai, kurie padeda geriau įsiminti.
  • Egzistuoja atminties žemėlapiai, tai būdas ištisoms knygoms ir paskaitoms atsiminti. Deja, man jo nepavyksta tinkamai išnaudoti, kad ir kaip kiti jį liaupsintų
  • Anot Tony Buzan, senėjant atmintis neblogėja. Esmė ta, kad jei žmogus po mokyklos nieko nemėgina įsiminti, tai kaip jis gali kažką įsiminti? Pamėginkite 5 metus nevaikščioti, tik gulėti lovoje – manote, kad pavyks iškart atsistoti? Iki pirmųjų žingsnių prireiks kelių mėnesių treniruočių, kol sutvirtės ne tik raumenys, bet ir kaulai.
  • Kuo daugiau visko atsimenate, tuo lengviau prisiminti naujus dalykus. Taip yra, nes lengviau sudaryti įvairias asociacijas su anksčiau sužinotomis žiniomis ir informacija. Asociacijos atlieka svarbų vaidmenį įsiminimo procese.
  • Ir dar daug daug visko. Norint viską sutalpinti tektų parašyti knygą, tačiau šaunu, kad ją jau parašė Tony Buzan.

Atminties lavinimo nauda

  • Geresnė atmintis. Vieną mėnesį labai intensyviai lavinau atmintį ir pastebėjau, kad prisimenu labai lengvai, greitai, o svarbiausia net tuos dalykus, kuriuos buvau pamiršęs. Pvz., epizodai iš vaikystės. Smegenys treniruojamos lygiai taip pat, kaip ir kūno raumenys – reikia mankštinti ir duoti apkrovas.
  • Išradingesnė vaizduotė. Kai galvoje pradedi kurti vaizdinius, atsisakai to limituoto noro viską daryti plikais žodžiais, sąrašais ir pan., tuomet sugalvoti sprendimai būna originalesni.
  • Patogumas. Pvz., nereikia ieškotų bankų kortelės su kodais ar telefono numerio.
  • Įsimenama ilgesniam laikui. Taikant visus atminties principus, jie teoriškai išlieka visam laikui, nes patenka į ilgalaikę atmintį.
  • Lengviau prisimenama, tai kas pamiršta. Pvz., netaikant principų ir užmiršus telefono numerį, 90% atvejų tenka jį visą nuo nulio mokytis. Tuo tarpu naudojantis vaizdiniais, jūs pamiršite tik vieną vaizdinio dalį. Tačiau vos ją sužinoję, iškart prisiminsite visą telefono numerį.
  • Aštresni pojūčiai. Turiu omeny klausą, regą, uoslę, skonį, lytėjimą, kinesteziją (kūno būsenos pojūtis supančioje erdvėje), ritmą.

video klipų ir filmukų atsisiuntimas, Kaip parsisiųsti flash video iš Lrytas.lt svetainės ir kitų…

Atsisiųsti video su KEEPVID galima daugiau kaip iš 40 svetainių:


Su download.uzeik.net galima atsisiųsti video iš LIETUVIŠKŲ svetainių tokių kaip Vaizdelis.lt, Videogaga.lt. TV.lt

Photobucket
Su ZAMZAR video galima atsisiųsti jau konvertuotą į 3gp, ipod, avi, mp4, mpg ir t.t. formatą.

Photobucket

Kaip parsisiųsti flash video iš Lrytas.lt svetainės ir kitų… (Autorius Radiocool)

Žaliems gal pravers mano patirtis. Skaitykite žemiau. Kai kuri informacija bus pasenusi, bet visumoje naudingų “reikalų” turėtumėte rasti

Kaip iš interneto į savo kompiuterį atsisiųsti patikusį vaizdo filmuką, klipą ar kitą vaizdo medžiagą? Paaiškinsiu taip, kaip pats darau.

Video portalai. Video paieška
Prieš siųsdamiesi vaizdelį patikrinkite ar yra galimybė iš svetainės kurioje šis vaizdelis publikuojamas jį atsisiųsti. Svetainių sąrašą galima rasti vaizdelių atsisiuntimo programose. Paprastai galimybė atsisiųsti vaizdelius iš populiariausių vaizdo portalų tokių kaip YouTube, Metacafe, Google video, Break, Dailymotion, Ifilm ir panašiai yra. Rekomenduoju apsiriboti keletu vaizdo portalų ir nesiblaškyti po visą internetą ieškant įdomių vaizdų. Dažniausiai tie patys vaizdai sukasi keliasdešimtyje didžiųjų vaizdo portalų. Jeigu patikusį vaizdelį aptikote svetainėje iš kurios parsisiųsti vaizdo galimybės nėra, siūlau to paties vaizdelio paieškoti YouTube ar Metacafe ir tikrai surasite. Tik beieškodami bandykite į paieškos langelį rašyti įvairias paieškos žodžių kombinacijas.

Pavyzdžiui YouTube paieškos lange (search) parašę “Jasikevičius” gausime štai tokius vaizdus:

O parašę “Š.Jasikevičius” gausime jau kitus vaizdus:

Video vaizdų atsisiuntimas
Gerai, vaizdelį kurį norime atsisiųsti radome. Dabar reikia jį išsaugoti savo kompiuteryje. Su kuo tai galima padaryti?
Aš asmeniškai naudoju kelias priemones. Siunčiuosi su internete esančiomis programomis: http://download.uzeik.net/ arba http://keepvid.com/, arba siunčiuosi su parsisiųsta Free FLV Converter programėle esančia mano kompiuterio darbalaukyje kuri leidžia ne tik atsisiųsti video bet ir konvertuoti jį iš internetinio FLV (flash) formato į AVI (AVI formato failą galima įrašyti į CD ar DVD diską ir žiūrėti per DVD leistuvą. Paverstą į AVI formatą vaizdelį galima redaguoti, karpyti, montuoti. Su FLV formato failu to nepadarytume). Taigi dabar trumpai pristatysiu kaip veikia kiekviena iš šių programų, kokie pliusai ir minusai.

http://download.uzeik.net/
Gera programa. Problemų neturėjau tik mažas vaizdo svetainių iš kurių galima parsisiųsti video sąrašas. Tik 8 svetainės. Mažoka. Nors pati populiariausia – YouTube sąraše yra, bet nėra kitos man patinkančios svetainės Metacafe. Iš jos su šia programėle parsisiųsti vaizdų nepavyks.
Siųstis video su šia programa labai paprasta. Pavyzdžiui YouTube nukopijuojame patikusio filmuko URL adresą

Nukopijuotą adresą “įklijuojame” programos langelyje. Pažymime svetainės pavadinimą ir spaudžiame mygtuką “atsisiųsti”. Iššoks langas. Spaudžiame vidurinį mygtuką. Iššokusiame lange, apačioje pirmoje juostoje įrašome filmuko pavadinimą. Tik reikia nepamiršti prieš saugojant prie failo pavadinimo po taško parašyti tris raides flv
Ir spaudžiame šalia esantį mygtuką. Viskas. Programa pradės į kompiuterį siusti vaizdo failą.

http://keepvid.com/
Praktiškai tik su šia programa dabar ir siunčiuosi vaizdus. Veikia taip pat kaip ir http://download.uzeik.net/ tik turi daugiau galimybių. Atsisiųsti video su šia programa galima daugiau kaip iš 40 svetainių.

Video žiūrėjimas. Video konvertavimas. FLV formato vertimas AVI formatu.
Programėlių pagalba į savo kompiuterį atsisiuntėme video vaizdelį. Jis mūsų kompiuteryje bus išsaugotas FLV formatu. Jeigu neturime FLV leistuvo atsisiųsto filmuko pažiūrėti nepavyks. Ką daryti? Tokiu atveju leistuvą reikia parsisiųsti iš interneto. Aš naudoju nemokamą Sothink FLV Player. Jį galima atsisiųsti čia.

Jeigu norėsite atsisiųstą vaizdelį redaguoti, įrašyti į DVD diską ir žiūrėti per DVD leistuvą jums reikės FLV failą konvertuoti į AVI formatą. Šį darbą puikiai atliks nemokama programa Free FLV Converter. Ši programa leidžia konvertuoti FLV failą į AVI arba AVI, MPEG, VOB,DIVX, WMV failus į FLV. Taip pat su ja galima atlikti vaizdo failų paiešką YouTube ir surastą vaizdą atsisiųsti į kompiuterį. Programa gali automatiškai siunčiamą vaizdą konvertuoti į AVI formatą.

Čia galite susipažinti dar su vienu būdu siųstis, ieškoti ir žiūrėti video. Tai Miro 1.0. Ši programa lyg savotiškas internetinis televizorius Jūsų kompiuteryje

______________________________________________________________

Kaip parsisiųsti flash video iš Lrytas.lt svetainės ir kitų…

Tikiuosi Jus tuo pačiu užvesti ant kelio, kai atsiųsti flash video (flv) ir iš kitų svetainių plikom rankom, t.y. nesinaudojant jokiais naršyklių priedais ar programomis. Viskas atliekama tik Mozilla Firefox
Šį kartą taikinys Lrytas.lt.

1. (Nebūtina, bet palengvina užduoties atlikimą)Išvalome naršyklės cache.

Einame Tools ==> Clear Private data…

Uždedame varnelę tik ties Cache ir spaudžiame Clear Private data now

cache.jpg

Jei Jūsų internetas lėtesnis turėtumėte pastebėti, jog puslapiai kraunasi lėčiau, bet tai tik laikinas efektas.

2. Susirandame taikinį, t.y. video kurį norime atsisiųsti. Kad ir šitą.

3. Palaukime, kol visas vaizdo įrašas baigs groti. Gal Jūs ir nenutuokiate, bet kiekvienas video bitas, jau keliauja į Jūsų HDD

4. Į naršyklės adreso juostą įrašome about:cache

a_cache.jpg

Atsidarius naujam puslapiui po užrašu

Disk cache device

Paspaudžiame List Cache Entries

disk.jpg

5. Matome įvarius puslapių elementus išsaugotus Firefox kietajame diske tam, kad jų prireikus nereikėtų siųsti iš interneto.

6. Reikia rasti savąjį video. Tam spaudžiame kombinaciją Ctrl + F arba einame Edit ==>Find

7. Į paieškos langelį įrašome flv

find.jpg

8. Firefox surado mūsų video

radom.jpg

Jei nerado spauskite F3

9. Paspauskite ant nuorodos į flv failą.

10. Atsidaro naujas puslapis, kuriame matome to failo savybes.

Spaudžiame ant nuorodos šalia key:

suradome.jpg

11. Firefox pasiūlys išsisaugoti, spaudžiame OK

saugom3.jpg

Failas turėtų būti išsaugotas į Jūsų nurodytą vietą akimirksniu.

Bandome atsidaryti išsaugotą failą:

rodo.jpg

Ką daryti su Youtube ?

Iš esmės lieka ta pati eilės tvarka. Skiriasi tik 7 punktas. Šį kart reikia surasti Youtube video ID. Pvz.: http://www.youtube.com/watch?v=pQPKXRl3E2U

Į paieškos langelį įrašykite video ID kodą, teks kelis kart paspausti F3 ,nes bus surasta įvairių elementų adrese turinčių ID kodą.

Flv failą lengvą atskirti pagal dydį, nes jis bus tikrai didesnis už kitus rastus elementus. Matome, jog šįkart failas neturi flv galūnės. Dydis nurodytas baitas, tad padalinus iš 1000000(milijono) apytiksliai dydį gausime MB. Šiuo atveju ~3,8MB Spaudžiame nuorodą šalia Key:y_radome1.jpg

Atsidarius naujam puslapiui matome failo savybes:

youtube.jpg

Spaudžiame ant nuorodos kairiuoju klavišu ir išsisaugome:

suagome_y.jpg

Musų failas be flv galūnės.

get_video.jpg

Pervadinkite Jums patinkančiu, tik nepamirškite flv galūnės.

rename.jpg

Grojam

rodo2.jpg

Kaip apskaičiuoti vaisingas dienas, vaisingų dienų apskaičiavimas, kaip sužinoti vaisingas dienas, vaisingos dienos, vaisingumas

Vaisingos dienos, kaip apskaičiuoti?

Klausimas kankinantis ne tik tas merginas, kurios nori pastoti, bet ir tas kurios to visiškai nenori.

Priemonės apsaugančios nuo nėštumo šiais laikais labai populiarios ir paklausios. Dauguma merginų naudoja kontraceptines tabletes, prezervatyvus, kitos pasitiki kontraceptiniu žiedu, pleistriukais ar žvakutėmis. Tarp pagimdžiusių moterų populiari gimdos kaklelio spiralė. Geriausias patarėjas, kaip išsirinkti tinkamą kontraceptinę priemonę, yra jūsų ginekologas. Kiekvienas organizmas yra labai individualus, ir tai kas gali tikti vienoms moterims, netinka kitoms.

Tačiau yra merginų, kurių lytiniai santykiai nepastovūs ir jos paprasčiausiai nesisaugo. Ir jei tai daro žinodamos tiksliai savo vaisingas dienas, tai jos gali būti ramios dėl nepageidaujamo nėštumo. Nustatyti vaisingas dienas nėra itin lengva, bei tai patartina daryti tik tom merginom, kuriom yra reguliarios menstruacijos.

Žinant jog vaisingos dienos yra prieš pat ovuliaciją, tai jos paprastai nustatomos užfiksavus ovuliaciją. Ovuliacija- ciklo vidurys. Dažni jos požymiai: kilstelėjusi temperatūra, nemalonūs pojūčiai dubens srityje, išskyrų pagausėjimas, krūtų jautrumas, padidėjęs apetitas. Taigi vaisingos būna šešios dienos prieš pat ovuliaciją, bei jos dieną. Tiksliai užfiksavus ovuliaciją, lengvai pasiskaičiuosim kito mėnesio vaisingas dienas. Bet tam mergina mažiausiai metus turi krupščiai vesti mėnesinių ciklo kalendorių. Iš to kalendoriaus reikia paimti trumpiausią ir ilgiausią ciklą ( laikotarpį tarp dviejų mėnesinių nuo pirmos menstruacijų dienos iki paskutinės dienos prieš sekančias mėnesines imtinai, suskaičiuoti, bet ne apskaičiuoti! ). Tada iš trumpiausio ciklo reikia atimti 18, o iš ilgiausio – 11dienų. Metodo efektyvumas: iš 100 moterų, kurios bandė išvengti nėštumo kalendorinio ciklo apskaičiavimu, per metus pastojo apie 14. Šią gana didelę paklaidą sėkmingai pakoreguoti padeda temperatūros tikrinimas. Mažiausiai po šešių valandų miego, anksti, vos tik nubudus ir dar neatsikėlus, kiekvieną dieną vis tuo pačiu metu ir tuo pačiu termometru išeinamojoje žarnoje 5min. matuojama kūno temperatūra.

Tikiuosi atsakėte į klausimą kaip apskaičiuoti vaisingas dienas.

uzgavenes

UŽGAVĖNĖS- ŽIEMOS IŠLYDĖJIMAS

Užgavėnės- išskirtinė metų diena. Pastovios datos Užgavėnės neturi. Jos priklauso nuo kilnojamos Velykų šventės, todėl. kaip ir Velykos, kasmet yra vis kitu laiku, tarp vasario 5 ir kovo 7 dienos. Liaudiškuose Užgavėnių dienos papročiuose susipina tiek krikščioniškos, tiek ikikrikščioniškos lietuvių kultūros elementai.
Netgi ankstyvos Užgavėnės laikomos pavasario pradžia, ir įvairiais veiksmais stengiamasi paspartinti pavasario pradžią, arimą ir vasarojaus sėją. Kaip pasakojo Emilija Šerelienė, Užgavėnių dieną būtinai reikia išvažiuoti kuo toliau iš namų.
Dauguma mūsų kalbintų pašnekovų teigė, kad ypatingas dėmesys per Užgavėnes skiriamas sočiam pavalgymui. Tai lemia gerus metus.
Reikšmingiausia Užgavėnių dalis- persirengėlių vaikštynės po sodybas. Improvizacijos, dainos, šokiai, muzika, juokas, vaišinimas blynais. Karnavalininkai pašėloję, pasivaišinę sudegina Morę. Morės deginimas- tai žiemos negandų sunaikinimas. Pasak J. Kanapecko Morės deginimo paprotys yra atkeliavęs iš žemaitijos.

KAUKĖS

Užgavėnėms ruošiamasi kaip didelei šventei. Svarbiausia , kad Užgavėnių drabužis nebūtų kasdienis, jis turi būti kažkuo išsiskiriantis, neįprastas. Veidą paslėpdavo po kauke. Pasak A.Židonytės Užgavėnių dieną merginos persirengdavo vyrais, o vyrai persirengdavo moterimis. Labai dažnai persirengdavo čigonėmis ir čigonais. Kiekvienam reikėjo išradingumo, kad atkreiptų dėmesį, kad už kitus būtų juokingesnis. Ne vienas kaukėmis pradėdavo rūpintis dar vasarą – jeigu nepasidarydovo kaukės, tai bent miške aptiktą šiam reikalui tinkamą medžio ar žievės gabalą pasidėdavo į saugią vietą. Mėsiedui baigiantis, vyrai sukrusdavo taisyti pernykščius apdarus ir ruošti naujus, drožti kaukes. Be medžio ir žievės, kauke dar darydavosi iš seno kailio,o vėlesniais laikais – ir iš popieriaus. Tačiau mūsų kalbinti pašnekovai teigė, jog specialių kaukių nesidarydavo, bet veidą išsitepdavo suodžiais arba anglimis.
Visi svarbiausieji Užgavėnių tipai buvo iš kasdieninės kaimo aplinkos. Paprastai kaukės turėdavo seno, negražaus žmogaus bruožų – buvo išryškinama nosis, iškreipiamos retadantės burnos, daromos asimetriškos akys. Plaukams , barzdai, ūsams panaudodavo avikailį, ašutus, linus, pakulas. Vienos kaukės būdavo išraiškingesnės, su didelėmis kumpomis nosimis, kitos- visai be jų. Kaukes prie galvos pririšdavo virvute. Užgavėnių kaukės, kokios jos bebūtų baisios, visos šypsosi.
Tuomet, kai persirengėliai kaukių nebesidėdavo, veidą (ūsus, barzdas, skruostus) išsipaišydavo anglimi, suodžiais arba net burokų ,,rasalu”.
Vyrai vilkdavosi senais kailiniais, prieš tai juos išsivertę, audavosi išverstomis kailinėmis kelnėmis, moterys užsinerdavo ilgus sijonus. Ypač populiarūs buvo ,,žydai”, ,,čigonai”, ,,vengrai”, ,,arkliai”, ,,ožiai”, ,,gervės”, ,,velniai”, ,,raganos”, ,,giltinės”. Būtini Užgavėnių eitynių dalyviai- Lašininis su Kanapiniu ir didžiulė moters arba vyro iškamša, vadinama More, Kotre ar Gavėnu.

,,Žydai”

Žydas buvo nuolatinis kaimiečio ryšininkas su miestu, smulkių, bet moterims būtinų prekių tiekėjas mainais į įvairias atliekas. Kitoks žydo gyvenimo būdas (ir šventės dienos nesutampa, ir meldžiasi kitaip, ir savaip šneka, ir žemės nedirba), nors žemdirbiui buvo gerai žinomas, bet sunkiai suvokiamas. Po Užgavėnių jo ,,kromelyje” atsiranda dar ir silkių. ,,Žydo”, vadinamo dar ,,kupčium”, kaukė būna išskobta iš medžio, barzda ir ūsai- kailio arba lino, išryškinti dantys, lūpos ir skruostai padažyti raudonai, antakiai juodi arba geltoni, tos pačios spalvos ir plaukai, ūsai ir barzda. Jis vilki sudriskusius drabužius, išvirkščius kailinius, iš šiaudų ar skarmalų pasidaro kuprą, susijuosia virvėmis arba šiaudų ryšiais, susegtais metriniais pagaliais. Rankoje ,,žydas” laiko iš šiaudų nupintą bizūną arba botagą- grėbliakotį su pririštu virvagaliu. Kiti prie diržo dar ir prekes susikabinę: žvėrių kailių, negyvų paukščių, dėžučių. Greta ir piniginė kadaruoja- kojinė su puodų šukėmis, dažnai dar pelenais apibertomis. Visuomet tarp ,,žydų” būna ir viena ,,žydė”. Jos kaukė- kaip ir ,,žydo”, tik be barzdos ir ūsų.
,,Čigonai” vilki spalvotais suplyšusiais drabužiais, vyrai- su bizūnais, moterys- su vaiku (lėle) ant rankų. Jie dažniausiai būna be kaukių, tik veidus išsiteplioja suodžiais. Šie Užgavėnių veikėjai ypač buvo populiarūs Aukštaitijoje, Žemaitijoje rečiau sutinkami (Šilalė, Žagarė).
,,Arklį”, arba ,,raitelį”, darydavo įvairiai. Kupiškėnai riestą arklio kaklą ir galvą pasisiuva iš medžiagos atlaikų, prikiša juos šiaudų, šieno, kad kaklas ir galva būtų standūs. Arklio kaklą pritaiso prie pagalio, kurį raitelis apžergia panašiai kaip tikrą arklį. Prie kito pagalio galo, už raitelio, padaro arklio pasturgalį ir su diržais jį stipriai pririša prie raitelio liemens. Karčius ir uodegą daro iš gražiai iššukuotų linų. Kumelio uodegą įtraukia į tam tyčia pasturgalyje įtaisytą vamzdelį, kad stipriai laikytųsi ir dailiai gulėtų. Tada arklį gražiai iki pat žemės apdengia gelsvomis gūniomis, kad raitelio kojų nesimatytų. Raitelio rankoje- stirnakočio bizūnas. Pats raitelis dailiai apsivilkęs: po kaklu parištas kaklaraištis, ant galvos kepurė. ,,Arklys” buvo daromas kitaip. Du nugaromis sustoję vyrai surišami, tarp jų pridedama pagalvių. Vienas vyras rankose laiko padarytą arklio galvą, antras- šluotą, tai yra arklio uodegą.
,,Ožys” irgi daromas įvairiai. Griaučiai (rėmas) sudedami iš dviejų lanksčių pusiau sulenktų lazdelių, galva drožiama iš kelmo ar medžio gabalo. Aprišta skudurais galva dar išdervuojama, kad niekas ,,ožio” netampytų už ragų. Rėmas apdengiamas balta drobule, uodegos vietoje rišamas pantis. Padubysio apyl. rėmui panaudodavo važlankį, jo galus sujungę virve. Į rėmo vidų, susilenkęs devyniasdešimt laipsnių kampu, įlenda žmogus, taip, kad virvė būtų ant peties, o važlankis- galais į viršų.
,,Malpa” (beždžionė). Ją dažniausiai vaidindavo moteriškai apsirengęs vyras. Ant galvos dedamas rėtis, ant jo užneriami marškiniai, rankovės įtraukiamos į vidų, apykaklė susegama, kaklas aprišamas skarele taip, kad pro apykaklės tarpą būtų galima matyti. Marškinių apačia sukišama į naminį sijoną. Kiti ir ant rėčio nerdavo ne marškinius, o sijoną, paskui viršuje jį surišdavo. ,,Malpos” liemenį apsiausdavo ilga sermėga. Per jos rankoves kartais pernerdavo pagaikštį- tai rankos.
,,Kupranugarį” vaidindavo du vyrai: vienas atstodavo priekines, antras- užpakalines kojas. Liemenį padarydavo iš šiaudų ir kailinių (Šiaulių raj. Stačiūnų apyl. Narušaičių k.).
,,Gervė”, kaip Užgavėnių personažas, buvo žinoma jau M.Valančiaus laikais. Ja rengdavosi ilgakojis paauglys arba vyras. Kaukę darydavo įvairiai. Pavyzdžiui , kupiškėnas apsivilkdavo išvirkščius kailinius, kairę ranką palikdavo po kailiniais, dešine pro kailinių rankovę įsitraukdavo į vidų verpstę ir, jos galą prispaudęs prie tais pačiais kailiniais apdengtos savo galvos, vaizdavo gervę.
,,Raganos” vilki senus drabužius, išsidažo suodžiais arba anglimis veidus. Staugia už langų, užeina į vidų.
,,Giltinė”- aukšta, ant drabužių užsiskleidusi didelę baltą drobulę. Akys apvedžiotos anglimi. Kupiškėnai ant dantų dar uždėdavo iš bulvės išpjaustytus retus dirbtinius dantis- jos burna tapdavo panaši į kaukolę. Giltinėms prie ausų būdavo prikabinti žvanguliai, jos nešėsi per petį persimetusios medinį dalgį, rankoje turėjo medžio pagalį- pustą.
,,Velnias” persirengėlių grupėje dažniausiai būna vienas. Jis nedidelis, juodai apsitaisęs, raguota kauke, kartais ir kuprotas, riesta stipriai uodega (ji daroma iš vielos). Kaukė paprastai daroma panašiai kaip ir ,,žydo” tik pritaisomi ragai. Būdavo velnių ir be kaukių- tuomet veidą išsipaišydavo anglimi arba suodžiais, užsidėdavo raguotas kartonines kepures (Luokė).
Retesni persirengėliai. Užgavėnių dieną važiuodavo piršliai, būdavo ir tikrų vestuvių. Bet atsirasdavo ir juos vaidinančių. Štai Šilalės rajone ,,juokdariai, irgi prisirišę skambutį, važiuodavo per kaimą dainuodami, apgaudinėdami mergeles, kurios laukdavo piršlių.

MORĖ

Užgavėnių persirengėliams einant per kaimą, dėmesio centre Morė. Be Morės, žinomi dar kiti pavadinimai: Kotrė, Magdė.
Aukštaitijoje ji nežinoma- aukštaičiai vežiojasi vyrišką Morės pakaitalą. Mūsų pašnekovų teigimu Morės nedegindavo, o skandindavo. Dažniausiai aukštaitijoje Užgavėnės buvo švenčiamos be Morės. Iš pasakojimų nusprendėme, kad ir be Morės Užgavėnės buvo linksmos.
Ant senos, be apkausto rogių pavažos vieno stipino arba specialiai šiam reikalui jos viduryje įtvirtindavo kuolo užmaunamas jau darbui netinkamas vežimo ratas. Vietoj pavažos kartais naudodavo ir apystorę kartį- drūtgalyje įtverdavo stipiną, o prie plongalio pritaisydavo kartį arkliui įkinkyti. Prie glusčio rato stebulės įkypai tvirtindavo dvi statmenas karteles ir jas viršuje surišdavo. Skersai jų pririšdavo dar trečią kartelę- tai Morės rankos. Karteles apvyniodavo šiaudais, ant jų užnerdavo sijoną, apvilkdavo sena liemenėle ar švarku, parišdavo prijuostę, ant galvos- skaelę mazgu už nugaros. Morei iškimšdavo dideles krūtis-,,tai pažymėjimas moters pasileidimo, kaip žmonės sako”.
Morės palyda- ,,žydai”. Jie patys kartais Morę ir traukdavo, tačiau dažniausiai tai būdavo 15-17 metų paauglių užsiėmimas. Jeigu ,,žydai” važiuodavo susėdę į roges, prie jų galo prosokabindavo ir Morės vežimą. Paprastai užgavėnininkų susidarydavo keletas rogių.
Važiuodavo kaimo keliukais ar gatve dažniausiai prieš pietus, neužsukdami pas žmones. Užkeltas ant pavažos vežimo ratas nuolat tai viename tai kitame šone grybšteldavo sniegą ir sukosi, o kartu tartum gyva sukosi ir Morė su botagu bei spragilu švaistydama čia vieną, čia kitą pusę. Kuo greičiau rogės lekia, tuo labiau Morė įsismagina. Taip Morę veža per kaimą. Svarbu išsaugoti ir parasinešti namo bent šiokį tokį panašumą į visomis išgalėmis pagamintą nepamirštamo įspūdžio keistuolę Morę. Daugiausia, žinoma, Morės savybes mėgina vaikai, kolei neparagauja atmintino josm botago čaižo ar spragilo bumbtelėjimo. Vaikams rūpi, ar Morė gyva, ar negyva, kaip ji padaryta, kad tokia stora atrodo. Ar ji Kanapinskio, ar Lašinskio giminės? Kur ji važiuoja, ar tik ji neišveš mėsėdžio?
Praeiviai ir vaikai Morę išjuokdavo, mušdavo pagaliais, sniegais. Nors Morė buvo gaminama savo šalininkų, tačiau antros pusės šalininkai Morę nuteisdavo, pakardavo ant aukštos karties pritaisyto rato ir sudegindavo. Ratas palikdavo nesudegintas, jis saulėtomis dienomis pagal šešėlį parodydavo laiką.
Alantos apyl.(Molėtų raj.), drauge sudegindavo ir kitą iškamšą- tinginio simbolį.

UBAGAI IR VENGRAI

Per Užgavėnes eidavo ir atskiros ,,ubagų” grupelės. K. Čerbulėnas juos pavadino Užgavėnių elgetomis- ,,lalaunininkais”. Dažniausiai tai moterimis persirengę vyrai, rečiau moterys- vyrais. Apsitaiso jie įvairiais skarmalais, vietoj skarų apsigobia senomis lovatiesėmis arba gūniomis pašarui nešti. Už nugarų prisikemša šiaudų- tai kupros, juosiasi irgi šiaudų ryšiais. Veidus išsipaišo anglimis, išsisuodina pelenais. Su ,,ubagais” eidavo ir jų ,,vaikai”. Dar kitus ,,vaikus”, pasidarydavo iš skudurų, nešdavosi ant rankų. Vaikštinėdavo grupelėmis po 3-5, juokingas giesmes giedodami, tų namų šeimininkus šlovindami, kiekvieną šeimos narį apdainuodami, įvairiais būdais išmaldos, nors ,,mažiausio duonos kumpelio prašydami”.

Aš užgimiau siratėle
Ir paaugau ubagėle.
Einu per svietą vargdama.
Visus šunis lodydama.
Kojas naginėmis aunu
Kartais ir batus įgaunu.
Kai niekas niekur nemato,
Turiu gerą aš sveikatą.
Kai tiktai ką sutinku,
Tuojau raišti aš įninku.

Taip dainuodavo ubagės.
Įėję į vidų ,,ubagai” prašo išmaldos. Liepus poterius kalbėti, atsišneka. Sakosi esą pavargę ir išalkę, ,,nenorį gerti it valgyti, bet tik į terbelę įsidėti”.
Riebiai ir be saiko valgant, galima ir susirgti. Tad sotiečius kitų persirengėlių pėdomis lanko ir ,,gydytojai”. Jie iki trečiojo mūsų amžiaus dešimtmečio būdavo ne vietiniai, o ,,vengrai”, kaip ir tie, tikrieji, anksčiau po kaimus nešiodavę vaistus žmonėms ir gyvuliams. ,,Vengrai “ vilkėdavo panašiai kaip anie vaistytojai- juodais švarkais, mėlynomis arba juodomis kelnėmis, batuoti, aukštomis skrybėlėmis, dar ir veidus tamsiau pasigrimavę. Vienoje rankoje nešdavosi kirvio galvą, o maišelyje ir ant peties užkabintoje dėžutėje- buteliukus su įvairių spalvų skysčiais- paprastai ,,rasalais”. Turėdavo jie ir universalaus vaisto įvairioms ligoms gydyti- muilo, ir vaistų nuo persivalgymo, ,,lipučkų” , kurias mergaitės galėdavo patinkamą jaunikį pasitrakti. ,,Vengrai’ paprastai kalbėdavo lenkų – vokiečių kalbų kratiniu.

PASIVAŽINĖJIMAS

Per Užgavėnes visoje Lietuvoje ypatinga reikšmė buvo teikiama pasivažinėjimui – ir arklius geresnius pasikinkydavo, ir važiuodavo sparčiau negu kasdien buvo įprasta. Važius ir arklius išpuošdavo: iš karčių supindavo kasas, įrišdavo kaspinų, ant kaklų žvangulius užnerdavo arba varpelius pakabindavo. Pasivažinėti važiuodavo po pietų įvairaus amžiaus žmonės, bet dažniausiai jaunimas. J. Jurevičius pasakojo, kad jaunystėje švęsdami Užgavėnes pasikinkydavo arklius, prisisodindavo į roges merginų, ir visą dieną vėžindavosi po laukus.
Koks pasivažinėjimo tikslas, aiškinta įvairiai. Pats populiariausias, ypač moterų ir merginų,- būsimas linų derlius, lino aukštis. Prie Sartų ežero gyvenantys aukštaičiai sakydavę, jeigu per Užgavėnes kuris užmirštų pasivažinėti, tai būtų jam liūdnos ir Velykos, tektų pėsčiomis atgal- namo grįžti iš bažnyčios.
Buvo svarbus ir pasivažinėjimo pobūdis. Sakydavo, kuo toliau nuvažiuosi, tuo ilgesni augs linai. Išvažiavę pasivažinėti vyrai iššokdavo iš rogių prie lauko, kuriame bus sėjami linai, patrypdavo vietoje ir keletą kartų pašokdavo į viršų- taip darydavo, kad linai aukšti augtų. Jei besivažinėdami vyrai išvirsta iš rogių, dar geriau- linai virste virs iš dirvų, ir kuo daugiau kartų virstama, tuo geriau. Tad važnyčiotojai keleivius, ypač kai važiuodavo daug jaunimo, ir tyčia į sniegą išversdavo.
Per Užgavėnes svarbu pravažinėti arklius, kad jie geriau sektųsi. Liaudies manymu tą dieną pravažinėtas arklys esąs labai tvirtas, ir jokie piktų arklių nužiūrėjimai jam nekenkią. Buvo sakančių, jog važinėtis reikia todėl, kad arkliai būtų be ydų, nesibaidytų, būtų riebesni, pirktų kupčiai. Reikia, kad arklį kas nors aplietų, ,,tada jis bus spraunesnis ir pilnai subręs į drūtumą”.
Važinėjantis nemažai dainuojama. Giedotos ir sutartinės, tik jų užrašyta gana mažai. Jų tekstai paprastai susiję su Užgavėnių papročiais. Ypač buvo populiarios šios sutartinės:

Čiuž čiužela,
Vežk, vežela.
Geras kelias, čiūto,
Blogas arklys, čiūto.
Arba:
Čiužoj- važevoj, tek martela, daunoj.
Rymo, tūto, rymo, tūto.
Būdavo tokių, kurie ,,atminimui čiužinėdavo”, važiuojantiems ėmus giedoti, juos liedavo vandeniu. Ir pačiose sutartinėse aptinkamas laistymosi įvaizdis-,, važis prašė vandenėlio”. Sutartines giedodavo tik išvažiavę pasivažinėti, kad jas giedotų lenktyniaudami ar ,,vežiodami bites”- neužfiksuota. Dažniausiai pasivažinėtojai dainuodavo įprastas dainas, ypač apie linus, girią ir paukštelius.
Trūkstant arklių, jaunimas važinėdavo rogutėmis ar rogėmis nuo kalnelių. Kur aukštesni kalneliai, susiburdavo ir keleto kaimų jaunimas. Iš jaunų merginų buvo reikalaujama, kad užkoptų į patį aukščiausią kalną, tada linai aukštesni užaugs.

LAŠININIO IR KANAPINIO MŪŠIS

Užgavėnių popietę tai vieni,tai kiti įsimaišę į kitų persirengėlių būrelius, slankioja Lašininis su Kanapiniu (dar vadinami ,,poniškai”- Lašinskis ir Kanapinskis). Vienas jų atstovauja riebiajam mėsiedui, kitas_ gavėnios pasninkui. Vakarėjant tarp jų prasideda nesutarimai. Galutinis kivirčo rezultatas- pasninko įteisinimas. Užgavėnių vakare ,,alkanųjų kova su sočiaisiais” XIXa. – XXa.pradžioje buvo paplitusi visur Lietuvoje.
Lašininis simbolizuoja mėsiedą, sotumą, persivalgymą. Tokia ir jo išvaizda. Jis būdavo storas, su lašinių gabalu burnoje, kartais su kiaulės galvos kauke. Kanapinis – liesas, apdriskęs, skrybėlę apsijuosęs kanapių pluoštu, su kanapine virve rankoje arba ant galvos užsidėjęs kanapių pėdą ar vainiką, su kanapiniu botagu besukantis apie galvą, nuspurusiais ūsais. Rankoje turėdavo didelę lazdą Lašininiui iš kaimo vyti.
Lašininis su Kanapiniu paprastai stūmdosi, grūmoja vienas kitam, kol galiausiai Kanapinis nugali. Jų grumtynės vykdavo įvairiose vietose – kaimo gatvėse, kiemuose, patalpose,- kad tik matytų žmonės. Aplink Lašininį su Kanapiniu susidaro du būriai. Vieni lydi Lašininį, kiti pargabena Kanapinį. Kovotojai – įvairūs ,,gyvuliai”, ,,žvėrys”, ,,paukščiai”, keisti raiteliai- ,,lašininskiečiai”, stori, riebūs, o ,,kanapinskiečiai”- išdžiūvę, liesi, vieni kaulai. ,,Kovotojai” būna tikrai nuostabūs, labai sumanūs- juokingi pasikalbėjimai, lakios dainos, keisti ginklai, pati kova, sako, – reik juoktis šonus susiėmus. Dėl to rimtai ruošiamasi, ir ne tik pastarosiomis dienomis,- pašnibždesiai apie tai eina nuo Kalėdų. Ruošą baigia pirmadienį. Nuslepia net nuo namiškių, kad staiga pasirodžiusios eisenos būtų juo įspūdingesnės. Kovos pabaigoje paprastai nelaukiama pasirodo Morė. Morė stebi kovos eigą, vis sukaliodamasi aplink iš pradžių dideliu ratu. Paskui ratą mažindama, kolei, persimetusi prie ,,kanapinskiškių” nulemia liesiųjų pergalę.
Lašininis, paprastai net neatsiglėbesčiavęs ir neatsibučiavęs, po kautynių pabėga. Nugalėtojas Kanapinis džiaugdavosi, kad gavėnia atėjo, ką dabar žmonės nuolat jį prisimins ir mylės, nes sausą maistą teks gardinti kanapių pienu. Išsitraukęs iš kišenės buteliuką įmantraus – kartaus ir sūraus- gėrimo, imdavo visus vaišinti, o išvažiuodamas palikdavo, kad visai gavėniai užtektų, eidamas per žmones siūlydavo kanapių pieno, čiulkio ir silkės.

VAKARĖLIS

Vakare Morė, ,,žydai”, ,,čigonai”, ,,ubagai’, ,,žvėrys” ir ,,paukščiai” šėlsta, šunis lodo,kol kur nors sodyboje užtinka muzikantą. Tačiau dažniausiai renkasi į nuolatinę vietą, kur troba didesnė. Čia suvirsta visas kaimas. Tada neretai ir smuiką ar armoniką pakeičia buteliai, puodai, žagrių noragai ir kiti skambantys daiktai. Kai tik užgroja muzikantas, kaukės skrenda į kampą, mergos ,kad ir žiemą, nusispiria apavą, bernai šoka apsiavę, ir taip iki gaidgystės, kol šeimininkas išvaro. Tiko čia įvairūs šokiai, rateliai, dainos, žaidimai. Vakarėlyje ,,žydai” veda šokti savo ,,žydes” ir visas kitas, atėjusias į vakarėlį. Kai šoka ne su ,,žydu”, ištepa jam rankas ir veidą suodžiais,kurių turi susipylę pilną pirštinę ar kojinę.
,,Čigonai” ir jų bendrininkai susinešdavo ,,pasivogtus” daiktus- puodus, apavą, šaukštus. Kartais dargi vištų ir kt. Savininkai tą
patį vakarą turi juos išsipirkti- pašokti, padainuoti ir t.t. dažniausiai išpirkoms vadovavo tų daiktų savininkų vaikai- taip jie bent kartą per metus priversdavo savo tėvus išsipirkti savo daiktus ir drauge pasilinksminti. Kitus daiktus ir pasilaikydavo.

VALGIAI

Užgavėnės – paskutinė žiemos mėsiedo diena, per kurią daug valgoma, ypač mėsiškai. Iš pat ankstyvo ryto moterys kepa, verda. Sunkesnių darbų jau nedirbama. Net buvo sakoma, jeigu sunkiai per Užgavėnes dirbsi, tai ,, per visus metus nebus poilsio, nepabaigsi darbų”(Molėtų raj. Alantos apyl.Runionių k.). Užgavėnės buvo ir kai kurių darbų užbaigimo riba. Visi iki Užgavėnių skubėdavo išsikulti javus- sakydavo, jeigu patingėsi, pelės sukapos. Ypač daug nelaimių Užgavėnių dieną galinčios prišaukti verpiančios moterys: rūdys arba kirmys mėsa (kumpiai, lašiniai), rūdimis apsitrauks linai, siūlai ir drobulės, pelės audeklus kapos, kirmėlės kopūstus ės, avys kvaituliu suksis, gyvulių žaizdose atsiras kirminų, jaučiai ariant seilėsis. Nepatartina per Užgavėnes ir siūti, nes vasarą gali avims galvos suktis, lopyti baltinius- tada pirštai tvinks, ėriukai bus margi. Negalima ir malti, nes vėjas plėšys stogus. Nešukuok ir neplauk per Užgavėnes galvos- tai ji bus švari, gerai augs kasos, vištos nekapstys ,,rasodos” ir darželyje gėlių.
Visi ruošdavosi šventei- priešpiet gamindavo valgius, taisėsi drabužius, o popiet jau ir pati šventė prasidėdavo. Anksčiau net kai kurių dvarų žmones nuo pietų iš darbo paleisdavo. Kalbėdavo, ypač Žemaitijoje, kai kur ir Aukštaitijoje (Dusetų, Kupiškio, Salako, Švenčionių, Treveriaus apyl.), kad tą dieną reikia valgyti 12 kartų. Būta manančių, kad per Užgavėnes valgyti reikia 9 kartus (Aukštaitija, Akmenės, Dauglaukio, Girkalnio, Igliškėnų, Mažeikių,Padubysio,Papilės, Raseinių, Šiluvos apyl.) ar 7 kartus, nes septynias savaites teks pasninkauti.
Šiame šimtmetyje visoje Lietuvoje tradiciniai Užgavėnių valgiai- įvairiausi blynai (sklindžiai). Žemaitijoje ir Mažojoje Lietuvoje šia proga iš įvairiausių kruopų, žirnių ir daržovių buvo verdamas šiupinys. Jis pateikiamas giliame dubenyje, kurio viduje būna kiaulės ausis arba uodega. Laimingiausias tas valgytojas, kam atitenka šios šiupinio dalys. Užgeriama per Užgavėnes gira, alumi.
Žmonės sako: ,,Kas per Užgavėnes sotus, tas sotus ir visus metus”. Todėl niekas neatsisakydavo nuo Užgavėnių vaišių. Šeimininkė ta proga padengdavo stalą ir žiūrėdavo, kad visą dieną ir vakare ant stalo būtų valgių. Iš nevaišingos šeimininkės Užgavėnių karnavalininkai vogdavo virtuvės rakandus, puodus, kuriuos slėpdavo, užkeldavo ant stogo ar net uždėdavo ant kamino. Todėl visos šeimininkės, nenorėdamos būti šykščiomis vadinamos, vaišindavo kaip sugeba linksmus Užgavėnių karnavalininkus.
Kiti tomis dienomis valgydavo 6, 8, 12 (Švenčionys) arba 3, 6, 12 kartų.

Šiurpinys. Tai pats senoviškiausias Užgavėnių patiekalas. Jis buvo verdamas iš žirnių, pupelių, kruopų, bulvių, įdedant kiaulės galvą, kojas, uodegą, rečiau- lašinių.
Ypatinga reikšmė šiurpinyje buvo teikiama kiaulės uodegai. Sakydavo, kad tas, kuris valgydamas ją ras, pirmas ir ves(Šilalės raj. Nevočių k.). Kitur uodegą atiduodavo piemeniui, kad geriau kiaules ganytų (Šilalės raj. Balsių k.). Žemaičių Kalvarijos apyl. Uodegą iš šiurpinio suvalgydavo šeimininkas, ,,kad rugių ir kviečių varpos būtų tokio ilgumo kaip paršo uodega”.
Kiunkė (Viekšniuose – šutienė) – mėsos ir bulvių troškinys, kartais patiekiamas kaip šiurpinio pakaitalas.
Blynai. Dažniau kepdavo miltinius blynus. Kartais į jų tešlą įplakdavo ir kiaušinių. Kiek rečiau valgydavo tarkuotų bulvių blynus, paprastai keptus kaip ir miltiniai, ne krosnyje. Blynai pamažu pakeitė šiurpinį. Jais būtinai vaišindavo svečius. Valgydavo vakare.
Rūgštūs blynai (,,ponpočkos”). Kepdavo iš mielinės apie parą raugintos tešlos. Jie ypač populiarūs Žemaitijoje.
Spurgos (,,pampuškos” – Pakruojo apyl., ,,kropeliai” – Šakių raj. Žvirgždaičiai) – raugintos arba neraugintos gerųjų miltų tešlos bandelės, virtos taukuose.
Šaltiena – tradicinis Užgavėnių valgis. Ją verda iš kiaulės ausų, kojų, galvos, šiam reikalui paliktų nuo Kalėdinių skerstuvių.
Kopūstai – labai riebus patiekalas, verdamas su dešra arba mėsa Užgavėnėms visoje Lietuvoje. Valgomi per pusryčius ir pavakarius.
Lakštiniai arba kruopos – paskutinis mėsiedo valgis, pieniškas. Valgomas prieš vidurnaktį, ,,kai mėsa jau nebelenda”.
Grūdai (rugių, kviečių), virti taukuose ir nusausinti. Juos valgė dar ir po karo (Mosėdžio, Skuodo apyl.).
Miežinis alus. Jį ruošdavo Užgavėnės iš anksto, kiti užsiraugdavo tuoj po Kalėdų. Žiūrėdavo , kad nenusistotų, butų smarkus, aštraus skonio ir kvapo. Alumi vaišindavo svečius, gurkšnodavo patys šeimininkai, ypač senieji, jau nebesuspejantys su užgavėnininkais vaikščioti, besipasakodami apie savo jaunų dienų Užgavėnes.
Per Užgavėnes būtinai vaišindavo kiekvieną į namus užėjusį žmogų.Nors jis ir būtų sotus, privalėdavo kiekvieno mėsiško valgio po truputį paimti.
Užgavėnių valgių, priešingai negu Kūčių, ant stalo palikti negalima. Kiekviena šeimininkė turėdavo tai apskaičiuoti, kad visko būtų nei per daug, nei per mažai. Višakio Rūdos apyl.nuo Užgavėnių likus kad ir mažam mėsos gabalėliai, jį įlydydavo į taukus.
Žinoma atvejų, kai Užgavėnių valgio liekanom buvo teikiama ir gydomoji galia. Jos sušeriamos gyvuliams ir paukščiams.
Užgavėnių vakarienei maistą ruošdavo dar su šviesa – buvo manančių, kad, kas per Užgavėnes anksčiau pavakarieniaus, tas anksčiau rugius nusipjaus, visus metus duonelės nepritrūks (Alanta, Puvočiai). Tik ne jaunimas. Ne vienas jų dubenį su Užgavėnių pabaigtuvių valgiu- lakštiniais – apglėbdavo, jau gaidžiams pirmą giesmę nugiedojus.

INTERVIU SU SENELIAIS IŠ ALANTOS SENELIŲ NAMŲ

Kalbamės su Eugenija Bačiuliene, gimusia 1928m., kilusia iš Trumponių.

Vimpautas:Ar Jūsų jaunystėje buvo švenčiamos Užgavėnės?
Eugenija: Švęsdavome, o kaip gi nešvęsi? Iš vakaro ruošdavomės ligi dvylikos. Per Užgavėnes kavalieriai vežiodavo visur su arkliais. Buvo ramu, buvo gera. Seniai buvo tai jau pamiršau daug ką. Ale gerai pamenu, kai užvesdavo ant šieno kupetos.
Vimpautas: Atsimenate kuo persirenginėdavote? Kokios buvo kaukės?
Eugenija: kaukėm tai nebuvo. Daugiau berniokai arba mergaitės drąsesnės (atsirūgo).
Vimpautas: Kokius valgius mamos gamindavo?
E: Visko padarydavo. Per ažugavas daug visko valgydavom, o paskui pasninkaudavom labai trečiadieniais, penktadieniais be mėsos ir be pieno. Ale visvien slapčia rydavom kaimynų klėtį.
Vimpautas: O per Užgavėnes keliaudavote pas žmones, ar tik laukais?
E: Po žmones nekeliaudavom. Sueidavom pas ką nors trobon, tai pašposijam, kas su kaukės, kas be. Turėjom tokį vieną draugą, tai jis viskuo persirenginėdavo: ir meškom, ir briedžiais ir šposus visokius krėsdavo. Dar kartais čigonėm eidavom, o kartą visai niekur nėjom.
Vimpautas: Ar degindavote Morę? Ar dainuodavote ir šokdavote aplink laužą?
E: Laužus tai degindavome ir be Morės, apsieidavome ir be nieko. Kartą degindami išisilnksminom, tai kaip vakar pamenu toks Prunskų berniokas įkrito laužan.
Vimpautas: Ar nieks nesipriešindavo, kad jūs susirinkdavote švęsti Užgavėnes?
E: Niekas nesipriešindavo. Kaip sakiau visi susirinkdavome, visi šposininkai ir šposydavome. Kiti pasižiūrim, pasklausom. Būdavo dvylika valandų, visi išsiskirstom ir po visam. Užgavėnės visąlaik būdavo iki dvylikos švenčiamos.
Vimpautas: Ačiū už pokalbį!

Kalbamės su Vladislava Vaitiekas, gimusia 1930m., kilusia iš Stirnių.

Vimpautas: Ar Jūs švęsdavote Užgavėnes?
Vladislava: Taip švęsdavome (juokiasi).
Aneta: Ir kaip jas švęsdavote?
V: Truputuką išgerdavom, pabaliavodavom, padainuodavom.
Vimpis: O su kaukėm būdavote, ar paprastai susirinkdavote? Ir ar vaikščiodavote pas žmones?
V: Paprastai būdavome be kaukių. Vaikščiodavome per kaimynus.
Vimpis: Ko prašydavote ar pinigų, ar saldainių, ar maisto?
V: Ai ne, pinigų tai tikrai neprašydavome. Mes tik pašokdavom su muzika, pagrodavom,žodžiu, palinksmindavom žmones.
Vimpis: O kaip apie valgius? Ar gamindavote šiupinius, ar kepdavote blynus, gal dar ką nors tokio gamindavote?
V: Taip gamindavome. Kepdavome ir blynus, ir žuvis.
Vimp: O ar nesilaikydavote tokio papročio, kad tarkim per Užgavėnes turit suvalgyti dvylika patiekalų?
V: Taip tiek ir valgydavome.
VImp: O šiaip Jum Užgavėnės likęs kaip gražus prisiminimas?
V: Gražus…
Vimp: O gal žinot kokių nors Užgavėnių dainų?
V: (juokiasi). Tai kad jau ne ką ir teprisimenu.
Vimpauto kotas: Dėkojame už pokalbį!

Kalbamės su Adele Židonyte, gimusia 1924 m., kilusia iš Kurklių kaimo.

Vimpautas: Ar švęsdavote Užgavėnes?
Adelė: Būdavo berniukai mergiotėm persinilkdavo, mergiotės- berniokais. Važinėdavo su rogėmis. Per ažugavos geriau ir pavalgydavom.
Tomas: O Jus pati kokiomis kaukėmis persirengdavote?
A: Aš vyru persirengdavau.
Balsas iš dausų: Kai užeidavote į svečius ar pavaišindavo Jus kuo nors?
A:Vaišindavo. Padarydavo avižinį alų, jo ir vaišindavo. Ir dar miežinį alų gamindavom patys,tai kai pas mus kas užeidavo, tai pavaišindavom. Dar ir į Alantą alų veždavom. Alus būdavo stiprus, geresnis nei parduotuvėse.
Vimpautas: Tai Užgavėnės Jums yra gražus prisiminimas?
A:Gražus prisiminimas visą laiką.
Vimpautas: O ar būdavo kaukės žydelių ar čigonių?
A:Tai čigonėm būdavo apsitaisę. Su skarelėm. Prašydavo pavaražyt žmonės.
Vimpautas: O ar būdavo medinių kaukių?
A: Ne, medinių kaukių nesidarydavom. Mes išsipaišydavom arba pasisiūdavom.
Vimpautas: Ar tikėdavote, kad per Užgavėnės reikia išversti kailinius?
A:Mes išsinerst, taip neišsiversdavom, bet girdėdavom šitą kalbą.
Vimpautas: Kaip Jums ar patinka, kad dar ir dabar vaikai vaikšto persirengę?
A:Patinka. aš kai Aluntoje gyvenau,tai pas mane eidavo.
Balsas iš dausų: Ačiū už pokalbį!

Kalbamės su Jonu Jurevičium, gimusiu 1923m., kilusiu iš Molėtų.

Jonu apsimetęs Vimpautas: Ar jūs švęsdavot Užgavėnes?
Jonas: Švęsdavom, a kaip nešvesi. Važinėjamės, vo, prisisodinę vaikučių vežimėlį.
Jonas: O kokiom kaukėm persirengdavot?
J: Nesirengdavom, tiktai partijos vaikščiodavo apsirengę.
J: Grupės vaikų?
J: Taip.
J: Ar švęsdavot, kai buvote vaikas ar jau kai toks bernas buvot?
J: Ne, kai bernas neuzsiimdavam jau.
Vėl atsivertęs Vimpautas: Jau neužsiimdavot. Kai vaikas buvot?
J: Tai va, vaikai tai apsitaisi čigonais kokiais
Vimpautas: O ar degindavote Morę?
J: Nedegindavom.
Rimantė: Laužus ar kūrendavot?
J: Nekūrendavam. Nebūva mados.
Vimpautas: Ar mėgdavot šokti susirinkę?
J: Nu teip šokdavom. Ooo…(juokiasi,pirščioja,šypsosi)
Vimpaftevskij: Kaip pačias Užgavėnes švęsdavot?
J: Su armonika susirenkam, mat, iki dvylikos valandų.
VIMPAUC: Kokius valgius darydavot?
J: Daugiau iš mėsiškų.
Rimantė: Kiek turėdavot patiekalų paragauti tą dieną?
J: Kaip kas pasgamina (juokiasi).
vimpautukas: Kaip maistą nešdavotės, kiekvienas atsikirai?
J: Ne, jaunimas nevakarieniaudavo bemdrai.
vimpautų berniokas: Tik namuose pavalgydavo?
J: Namuose, namuose. A taip susirenka pašoka, padainuoja iki dvylikas valandų ir baigta.
V: Kaip jūs manote, ar Užgavėnės turėtų būti išsaugotos ir švenčiamos toliau?
J: Nu tai būtinai, turi būti. Čia karta iš kartos eis, kaip politika keisis.
V: O Jūsų tėvai nepasakodavo kaip jie švęsdavo Užgavėnes?
J: Nu tai taip pat švęsdavo jie kaip ir mes.
v: Jūs į arklius įsėsdavot ir važiuodavot?
J: Taip, vežimų pasikinkom. Prisėda pilnas vežimas ir važinėjam. Ažeras ten prie mūsų didelis.Važinėdavam, va. Jeigu Molėtuos gyvenat, Durių ežerą tai žinot.
v: Taip, žinom. Jūs po Molėtus ir važinėdavot?
J: Tai po miestelį nevažinėdavom, ant ažaro važinėdavom.
vv: Linksmindavotės?
J: Teip. Tai ne mes vieni ti.
VImpautas:nori pasimylėti?
J: Taip.
V: Ačiū už pokalbį!

Iš režisieriaus Juozo Kanapecko prisiminimų:

– Iš vaikystės apie Užgavėnes aš jau nedaug ką prisimenu, kadangi tų, gyvų, tradicijų jau nebuvo mano laikais, kada aš jau buvau vaikas, juolab, kad tai buvo pokario metai, 1955 metai. Jie buvo ganėtinai sunkūs ekonomiškai. Bet dar buvo tam tikros tradicijos: ateina, pagąsdina persirengėliai, kažkas ateina baladojasi. Buvo dar madoj, su tėvu pasikinkydavau arklį. Jį papuošdavom. Uždėdavom žvangulius ir važiuodavom. Važiuodavom per kelis kaimus ir važiuojant būtinai reikėdavo išgriūt iš rogių, kažkodėl. O specialiai ušvažiuodavo taip, kur kokia pakriaušė ar kažkas, reiškia reikia švęst. Kiek džiaugsmo ir kiek malonumo, ir kiek visko. O taip daugiau tokių tradicijų lyg ir nebuvo. O Užgavėnės reiškia, kad prasidės Gavėnia. Kada buvo laikomąsi pasninko. Per Užgavėnes kepdavom blynų, daug mėsos patiekalų, riebius valgius darydavom. Užgavėnės buvo daugiau švenčiamos šeimos rate, nors prisimenu, kad eidavo per kaimą dar kažkokie pagąsdinimai, bet jau nebuvo kažkokios ryškios tradicijos. Paaugliai berniokai persirengdavo moteriškėm, o šiaip kokių kaukių tai nebuvo. Nors mano motinos tėvų laikais girdėjau, kad būdavo, bet man augant tokių ryškių tradicijų nebeliko.

Iš mokytojos, režisierės Liucijos Kanapeckienės prisiminimų:

-Man Užgavėnės yra vaikystė, prisiminimai iš vaikystės. Iš metų tolumos atsimenu ir dabar suvokiu, tai yra pagoniškų tradicijų tąsa, be jokios abejonės. Tai buvo bendruomenės šventė. Kiek prisimenu tėvai buvo labai giliai religingi, dar dabar kaime tebestovi pastatytas kryžius (dėl labai konkrečių įvykių), tai buvo kaimo švenčių ir nelaimių susibūrimo vieta. Užgavėnių prasmės nelabai suvokėm, suvokdavom tik tiek, kad tai yra šventė. Skaniau pavalgom, susirenka kiti kaimo vaikai,ateina kaimynai. Mano tėvų sodyba buvo visų įvykių centre.Tėvai labai bendraudavo, priimdavo visus, tai buvo tarsi traukos laukas. Vaikams persirenginėjimas buvo didžiulė atrakcija, gąsdindavom vieni kitus, paaugusius. Svarbiausia, kad suaugę užsiimdavo su mumis, vaidindavo, kad jie mūsų labai išsigąsta. Aš daugiausia žaisdavau su berniukais. Lėlių nesu turėjusi, o žaisdavome mes įsirengę medžiuose namus. Žaisdavom medžiuose visus metus, o per Užgavėnes jie, tarsi, atgydavo: šokinėdavom iš medžių, uždegdavom mažus lauželius, mėtydavom pagalius žemėn…Užgavėnės buvo tik pramoga, bet jautėme, kad ateina ramybės metas. Bet religiniu požiūriu jaunimui tai nebuvo labai svarbu.

Iš Vitalijos Ražickienės (gim. 1933m., kilusi iš Skiemonių apyl.) prisiminimų:

-Kai Užgavėnės, tai ainam, susirenkam jaunimas, apsirengiam gražiai ir ainam šokias.Vakaruojam, dainuojam, šokam iki dvylikas nakties. A pa dvylikas nakties jau viskas baigias. Jokių kaukių nedarydavom. O Pelenų dieną jau niekas niekur nejuda. Gavėnioj ainam jaunimas bažnyčion, atbūnam Pamaldas, tadu atainam namo, a tadu jau ainam rožončiaus, ainam par gryčias kožnas vakaras. Per Užgavėnių šokius grojo akardionai: du, trys, keturi… Buva daug jaunima… Prieš Užgavėnes šokdavam cvingų, polkų, krapavjokų, suktų valsų, čliopeksų…Per Užgavėnes aidavam „žiba žiedas”, „Nomarus”. Dainas dainuodavom visokias. Pvz.: „Šitam dideliam būry”, „Ūt, ataina žydas senas”.

Iš Emilijos Šerelienės (gim. 1927m. , Kaišiadorių raj. Gilūšių km.) prisiminimų:

– Mes Užgavėnes šventėme įdomiai, kada tėvelis gyveno, seneliai dar buvo. Valgių prisigamindavom įdomiai taip. Mėsos, visko riebiai ir daug kartų reikėjo valgyti. Iki dvylikos kartų, nemažiau. Blynų prikepdavo, mėsų pritušindavo. Po to, ant rytojaus jau nieko neduodavo, viską užmaskuodavo. Labai būdavo didelis pasninkas. Per pačias Užgavėnes pakinko arklius. Jie papuošti skambučiais. O rogės, o rogelės pilnos vaikų ir važinėja po kaimą su skambučiais, o vaikai klykia. Ne vienas važnyčiotojas ten važiuoja, o kone iš kiekvienos sodybos, Buvo labai įdomu. Kaimynai pas kaimynus sueidavo, pasivaišindavo. Žaisdavom kavotynes, jei geras oras lauke, jei ne – klojime. Giros pasidarydavom iš obuoliukų arba duonos . Pagrindiniai Užgavėnių patiekalai: blynai, tušinta mėsa su kopūstais, bulvėm. Prisimenu, kad iš namų reikėdavo išeit pavaikščiot, ar pavažiuot kuo toliau, bet daugiau suaugę, ne vaikai taip darydavo, kad linai geriau augtų, kad derėtų, kad pasėliai būtų geri.

LIETUVIŲ UŽGAVĖNIŲ APEIGINIŲ VALGIŲ RECEPTAI

Miežinių kruopų blynai

2-3stiklinės miežinių kruopų košės, 1 stiklinė kvietinių miltų, 1-2 kiaušiniai, 1 stiklinė pieno, druskos, riebalų kepimui.
Į virtą ir atvėsintą miežinių kruopų košę įplakami kiaušiniai, suberiami miltai, pasūdoma. Jei košė esti per tiršta, įpilama pieno. Blynai kepami gerai įkaitintuose riebaluose. Į stalą patiekiami su grietine.

Grikiniai blynai

1 stiklinė grikinių miltų, 1 stiklinė kvietinių miltų, 20g mielių, 2-3 stiklinės pieno ar vandens, 2 tryniai, 50g sviesto, cukraus, druskos, riebalų kepimui.
Į kvietinius miltus įpilama stiklinė pašildyto pieno ar vandens, sudedamos su cukrumi ištrintos mielės ir viskas gerai išmaišoma. Paviršius užbarstomas miltais, dubenėlis uždengiamas drobele ir paliekama šiltoje vietoje pakilti. Iškilusi tešla išplakama, į ją suberiami grikiniai miltai, druska, ištrinti tryniai, supilamas likęs šiltas pienas, lydytas sviestas ir, gerai išmaišius, dar kartą kildinama. Tešlai iškilus, blynai kepami gerai įkaitintuose riebaluose. Grikiniai blynai į stalą patiekiami su obuolių, slyvų ar kitų vaisių koše, uogienėmis.

Grikiniai sklindžiai

2 stiklinės grikinių miltų, 2 stiklinės kvietinių miltų, 1 stiklinė vandens, 2-3 stiklinės pieno, 3 šaukštai sviesto, 3 kiaušiniai, 15g mielių, cukraus, druskos, riebalų kepimui (tinkamiausi kulinariniai taukai).
Stiklinė grikinių miltų užplikoma stikline verdančio vandens ir gerai išsukama. Į atvėsintą tešlą supilama stiklinė kvietinių miltų ir stiklinė pašildyto (iki 35 laipsnių Celsijaus) pieno bei su 1 arbatiniu cukraus ištrintos mielės. Išplakta tešla uždengiama drobele ir padedama šiltai, kad pakiltų. Į gerai ištrintą sviestą sudedami tryniai, 1 šaukštas cukraus, viskas išsukama iki vienalytės masės ir sudedama į pakilusią tešlą. Į ją įpilamas likęs pašildytas pienas, miltai ir, gerai išmaišius, dar kartą kildinama. Pakilus tešlai, atsargiai sudedami iki standžių putų išplakti baltymai, pasūdoma.
Sklindžiai kepami gerai kaitintuose riebaluose, iš abiejų pusių apvartant, iki gražiai apkepa. Į stalą patiekiami pašildytame keraminiame dubenyje. Atskirai indelyje patiekiama grietinė.

Žirniniai blyneliai

3 stiklinės žirnių miltų, 3 stiklinės vandens, druskos, taukų kepimui.
Iš miltų ir pasūdyto vandens užmaišyta tešla labai gerai išsukama. Blyneliai kepami gerai įkaitintuose riebaluose.
Iškepę blyneliai valgomi su riebiu padažu arba karštu taukų ir varškės mišiniu (prieš valgant paruošti taukai su grietine atskiesta varške palaikomi orkaitėje).

Mieliniai blynai

2 stiklinės kvietinių miltų, 20g. Mielių, 2 kiaušiniai, 2-3 stiklinės pieno, 1 arbatinis šaukštelis cukraus, druskos, riebalų kepimui.
Trečdalis recepte nurodytų miltų užplikoma stikline verdančio pieno, išmaišoma, viršus apsijojamas miltais ir paliekama pusvalandžiui, kad pašaltų. Mielės išleidžiamos su cukrumi, tryniai ištrinami su druska ir sudedami į plikytą tešlą. Supilamas likęs šiltas pienas ir gaunama grietinės tirtumo tešla. Uždengus drobe, paliekama šiltoje vietoje, kad pakiltų. Į pakilusią tešlą atsargiai įmaišomi iki standžių putų išplakti baltymai, suberiami likusieji miltai. Blynai kepami gerai įkaitintuose riebaluose. Valgoma su grietine, cukrumi ar uogiene.

Paliepsniai

2 stiklinės kvietinių miltų, 1 kiaušinis, 3 stiklinės vandens, druskos, lašinių keptuvei patepti.
Kiaušinis ištrinamas su druska, įpilama 1 stiklinė vandens, gerai išmaišoma ir įsijojami miltai. Išsukus supilamas likęs kol gaunasi skysta vienalytė masė. Įkaitinta keptuvė patepama lašinukais ir per visą keptuvės dydį kepami blynai.
Kepama duonkepėje krosnyje. Keptuvė statoma ant trikojo virš žarijų. Taip blynai kepa iš viršaus ir apačios, todėl jų nereikia varyti. Iškepę
paliepsniai sudedami vienas ant kito į didesnę lėkštę, o kad nesuliptų, perliejami lydytu sviestu. Į stalą patiekiami su padažu.
Padažui: 100g. Lašinių, 1 šaukštas miltų, 2 stiklinės pieno, 2 šaukštai grietinės, druskos.
Padažui skirti lašinukai smulkiai supjaustomi ir pakepinami. Suberiami miltai ir maišant pakepinami. Supylus šiltą pieną, padažas užvirinamas , o sudėjus grietinę pasūdomas ir daugiau nebevirinamas, tik pakaitinamas.vanduo ir vėl maišoma,

Lietiniai su varške

1 stiklinė miltų, 2 stiklinės pieno ar vandens, 1 kiaušinis, 0,5 šaukšto cukraus, druskos, sviesto, lašinių keptuvei patepti.
Į ištrintą su druska ir cukrumi kiaušinį maišant supilama 0,5 stiklinės pieno ar vandens. Įsijojami miltai ir viskas gerai išmaišoma. Intensyviai sukant, supilamas likęs skystis, įkaitinta keptuvė patepama lašinukais ir įpilama tešlos, kuri, vartant keptuvę, paskleidžiama tolygiai. Lietiniai kepami apverčiant iš abiejų pusių. Iškepę dedami į lėkštę ar dubenį vienas ant kito. Kad nesuliptų, perliejami sviestu.
Įdarui: 400g. varškės, 1 šaukštas cukraus, 1 kiaušinis, 0,5 stiklinės grietinės ar sviesto, vanilės, druskos.
Varškė ištrinama per sietelį ar permalama. Pridėjus druskos, cukraus, vanilės, įmušamas kiaušinis ir viskas gerai išmaišoma. Ant kiekvieno lietinio dedama po 1 šaukštą įdaro ir, užlenkiant kraštus, formuojami voko pavidalo blyneliai. Įdaryti lietiniai sudedami į keptuvėje įkaitintą sviestą ir iš abiejų pusių apkepami. Prieš kepant lietinius galima pamirkyti kiaušinio plakinyje, pavolioti džiūvesėliuose ir tada apkepti svieste.
Į stalą duodama su grietine ar cukrumi. Galima valgyti ir su sviesto bei grietinės padažu: į keptuvėje išleistą sviestą supilama grietinė, kuri maišant pakaitinama, tačiau neužvirinama.
Į stalą padažas patiekiamas padažinėje.

Lietiniai su mėsa

1 stiklinė miltų, 2 stiklinės pieno, 1 kiaušinis, cukraus, druskos.
Lietiniams tešla gaminama kaip aprašyta pereitame recepte. Apkepama tik viena lietinių pusė.
Įdarui:400g. virtos jautienos, liesesnės kiaulienos, veršienos ar triušienos, 1 svogūnas, 1 kiaušinis, 0,5 šaukšto taukų, druskos, pipirų, mairūno.
Mėsa sumalama ir pakepinama keptuvėje kartu su smulkiai pjaustytas svogūnais. Pravėsinus įmušamas kiaušinis, sudedama druska, pipirai ir viskas gerai išmaišoma. Ant apkepintos lietinio pusės dedama po 1 šaukštą įdaro. Jį išlyginus, lietinis susukamas voleliu ir iki gelsvumo pakepinama karštuose riebaluose.
Patiekiant į stalą užpilama sviestu. Valgoma su spirgučių padažu, kuris patiekiamas padažinėje.

Sklindžiai su sūriu

2 kiaušiniai, 1-2 stiklinės pieno, 2-2,5 stiklinės miltų, 250g. lietuviško sūrio, 2 šaukštai sviesto, druskos, taukų kepimui.
Tryniai ištrinami su druska, maišant supilamas pienas ir įsijojami miltai. Į gerai išmaišytą tešlą atsargiai įmaišomi standžių putų išplakti baltymai. Tešla turi būti grietinės tirštumo. Sūris supjaustomas plonais kvadratėliais. Į įkaitintus riebalus įdedama po šaukštą tešlos, ant jos uždedamas sūrio gabaliukas. Sklindžiai apkepami vienodai iš abiejų pusių. Patiekiant į stalą, sklindžiai užpilami tirpintu sviestu.

Sklindžiai su obuoliais

1 stiklinė pieno, 1 stiklinė vandens, 1 arbatinis šaukštelis cukraus, 2 stiklinės miltų, 1 kiaušinis, 2 rūgštūs obuoliai, 2 šaukštai miltinio cukraus, druskos, riebalų kepimui.
Trynys ištrinamas su cukrumi ir druska, supilama pusė recepte nurodyto skysčio, įsijojami miltai. Gerai išmaišoma. Supylus likusį skystį, maišoma ik,i vienalytės masės. Baltymas išplakamas iki standumo ir atsargiai sumaišomas su nuluptais, nedidelėmis skiltelėmis supjaustytais obuoliais, po to taip pat atsargiai įmaišomas į tešlą. Kepama įkaitintuose riebaluose. Iškepus pabarstoma miltiniu cukrumi.

Tarkuotų bulvių sklindžiai

15 vidutinio dydžio bulvių, 1 kiaušinis, 2 šaukštai taukų ir 0,5 stiklinės aliejaus, druskos.
Bulvės sutarkuojamos, sunkos perteklius nusemiamas, įmušamas kiaušinis, sudedama druska ir, imant po 1 šaukštą masės, sklindžiai kepami įkaitintuose riebaluose.
Sklindžiams masę galima ruošti su pienu. Tam sutarkuotų bulvių sunka nuspaužiama per tankią medžiagą, o masė užplikoma verdančiu pienu.Įplakus kiaušinį, pasūdoma ir kepama, kaip anksčiau nurodyta.
Iškepti sklindžiai į stalą patiekiami su grietinės, spirgintų lašinukų, sviesto su grietine padažais bei bruknių koše.

Morkų sklindžiai

10 morkų, 0,5-1 stiklinė miltų, 1-2 kiaušinai, 1 šaukštas cukraus, druskos, sviesto ar margarino kepimui.
Morkos sutarkuojamos smulkia tarka, įsijojami miltai, įplakamas kiaušinis, sudedami cukrus, druska ir viskas gerai išmaišoma. Galima pridėti 2 šaukštus per sietelį pertrintos varškės. Gerai įkaitintame svieste ar margarine iš paruoštos masės kepami nedideli sklindžiai.
Duodant į stalą, sklindžiai užpilami sviestu. Grietinė patiekiama atskirame indelyje. Sklindžiai gali būti ir be padažo, tik pabarstyti cukrumi.

Užgavėnių spurgelės

400g. miltų, 30g. mielių, 0,5 stiklinės cukraus, 1 stiklinė pieno, 2 tryniai, 1 kiaušinis, 1 šaukštas sviesto, tarkuota citrinos žievelė, malti migdolai, druskos, 2 šaukštai degtinės, pusė butelio aliejaus ir 1 pakelis kiaulės taukų virimui.
Iš pašildyto pieno, 1/3 receptūroje nurodytų miltų užmaišoma tešla. Į ją sudedamos su nedideliu cukraus kiekiu ištrintos mielės. Pridengus drobele, tešla kildinama. Kol ji kyla, tryniai karšto vandens vonelėje išplakami su druska. Pakilusi tešla gerai išplakama, sudedami tryniai, įpilama degtinė, įsijojami likę miltai ir viskas gerai išminkoma. Baigiant minkyti, supilamas tirpytas sviestas, malti migdolai, tarkuota citrinos žievelė. Minkoma ilgai, kol tešla nebeblizga. Kad nedžiūtų, tešlos paviršius patepamas sviestu. Dar kartą pakildinama.
Iš pakilusios tešlos formuojamos graikiško riešuto dydžio spurgos. Jos sudedamos ant sviestu patepto pergamentinio popieriaus, kad dar kartą pakiltų.
Verdama įkaitintuose riebaluose. Verdant spurgų nereikia vartyti. Jos išverda per 7 minutes. Iš riebalų išgriebiamos skylėtu graibštu ant rėčio, kad nuvarvėtų riebalai. Dar šiltos apibarstomos miltiniu cukrumi, cinamonu.

Spurgos su varške

0,5 kg. varškės, 8 šaukštai miltų, 4 aukštai cukraus, 2 tryniai, 2-3 kiaušiniai, 1 nubrauktas arbatinis šaukštelis sodos, tarkuota citrinos žievelė, druskos, 250g. kiaulienos taukų ir 250g. aliejaus virimui.
Visi kiaušiniai išsukami su cukrumi. Patrinta per sietelį varškė sumaišoma su kiaušiniais. Į gautą tyrę įsijojami miltai, sumaišyti su soda, druska ir citrinos žievele. Tešla išminkoma arba gerai išmaišoma mediniu šaukštu ir padaromos graikiško riešuto dydžio spurgos.
Spurgos verdamos įkaitintuose riebaluose, apvartant, kol gražiai pagelsta. Išgriebtos ant sietelio, dar šiltos spurgos apibarstomos miltiniu cukrumi.

Užgavėnių piršteliai

400g. miltų, 175g. cukraus, 3 kiaušiniai, 1 arbatinis šaukštelis kepimo miltelių, tarkuotos citrinos žievelės, druskos.
Cukrus, kiaušiniai ir citrinos žievelė plakami, kol išputoja. Įsijojami miltai, sumaišyti su kepimo milteliais, druska. Tešla pusvalandžiui paliekama šaltai. Tada iš jos iškočiojamas piršto storumo lakštas. Aštriu forminiu ar diskiniu peiliu suformuojami piršteliai, kurie verdami įkaitintuose riebaluose, iki gražiai pagelsta.
Išvirtę piršteliai išgriebiami graibstu ir apibarstomi miltiniu cukrumi.

Vafliai (širdelės)

250g. miltų, 2 kiaušiniai, 50g. sviesto, 1 stiklinė pieno, vanilinio cukraus, druskos.
Sviestas gerai ištrinamas, įdedami tryniai, suberiama druska ir viskas gerai išsukama. Sukant pamažu įpilamas pienas, suberiami miltai ir vanilinis cukrus. Tada į tešlą atsargiai įmaišomi baltymai.
Vaflinė gerai įkaitinama ir patepama riebalais. Įpylus tešlos, uždaroma ir kepama, kol vafliai pasidaro sausi. Patiekiant į stalą, vafliai apibarstomi cukrumi arba valgomi su saldžiarūgšte uogiene. Tai labai puošnus Užgavėnių valgis.

Šiupinys

0,5kg. neriebios kiaulienos, 0,5 stiklinės miežinių kruopų (grucės), 0,5 stiklinės žirnių ir pupelių, 0,5 kg. bulvių, 2-3 svogūnai, 2-3l. Vandens, šaukštas aliejaus, pipirų, lauro lapų, kalendros grūdelių, druskos.
Į puodą sudedamos kruopos, mirkyti žirniai bei pupelės, aliejuje kepinti svogūnai, užpilama vandeniu ir užvirinama. Tada sudedama mėsa, prieskoniai, pasūdoma. Verdama ant nestiprios ugnies, kol mėsa suminkštėja. Išvirusi mėsa išgriebiama, sudedamos tarkuotos, kiek nuspaustos bulvės ir, maišant mediniu šaukštu, užverdama tarkė.
Išviręs šiupinys supilamas į molinį dubenį. Viduryje dubens padaroma duobutė, į kurią sudedami kubeliais pjaustyti kiaulienos gabalėliai.

Šventinis šiupinys

0,5kg. kiaulės snukio, kiaulės koja,uodega, 2-3 l. Vandens, 12 stiklinė miežinių kruopų, 1 stiklinė žirnių, druskos.
Kiaulės snukis nuvalomas, nuplaunamas ir sukapojamas, koja perkertama pusiau. Snukis, koja ir uodega išverdami pasūdytame vandenyje. Išvirusi mėsa išgriebiama iš puodo, supjaustoma mažesniais gabalais, kaulai išimami. Į puodą, kur virė mėsa, sudedamos kruopos ir mirkyti žirniai. Verdama, kol kruopos bei žirniai sutirštėja ir išgaruoja vanduo.
Patiekiama pusdubenyje taip: viduryje kruopų ir žirnių košė, aplink ją mėsos gabaliukai, o centre košės- kiaulės uodega.

Taigi….

Pabendravę su senyvo amžiaus žmonėmis sužinojome, kaip Užgavėnės buvo švenčiamos prieš daugelį metų. Mus nustebino tai, jog žmonės mažai ką prisimena apie šią šventę. Darome prielaidą, kad maždaug prieš šešiasdešimt-penkiasdešimt metų Užgavėnėms nebuvo skiriamas didelis dėmesys.
Padarytas anketavimas rodo, kad ir vyresnio, ir jaunesnio amžiaus žmonės nori, kad Užgavėnių papročiai būtų išsaugoti (anketos ir jų rezultatai yra prieduose).
Dabar Užgavėnės visoje Lietuvoje yra švenčiamos panašiai. Aukštaičiai perėmė kai kurias žemaičių tradicijas, o žemaičiai- aukštaičių. Anksčiau Užgavėnių šventimas buvo populiaresnis žemaitijoje, o šiuo metu visoje Lietuvoje.
Užgavėnių papročiai bus išsaugoti, jeigu dabartinis jaunimas to norės ir senolių papročius perims patys, o vėliau perduos ateinančioms kartoms.

nijole pareigyte nuoga

Nijolė Pareigytė vėl atsidūrė bręstančio skandalo epicentre, viena internetinio dienraščio redakcijų prieš kelias dienas gavo anoniminį elektroninį laišką (siuntusieji iki šiol nenustatyti), prie kurio buvo prisegtos kelios šokiruojančios nuotraukos, kuriose nufotografuota apsinuoginusi Nijolė Pareigytė arba identiškai į ją panaši moteris.

Laiškas prie kurio buvo prisegtos apnuoginusios krūtinę Nijolės Pareigytės nuotraukos buvo trumpas: „Laba diena, naršydami su draugu po „Google“ netyčia radome kelias nuogas šeškės Nijolės nuotraukas“. Atsiųstos nuotraukos yra gana didelio dydžio, ekspertizė nustatė, jog tai nėra montažas, pikantiški vaizdeliai fotografuoti 2007 metų pabaigoje-2008 metų pradžioje teigia internetinis dienraštis klubas.lt.

2009 metų pradžioje buitinės Nijolės  Pareigytės nuotraukos, išplatintos internetinėje erdvėje, žvaigždei jau buvo privirusios nemažai košės. Kuomet per neapdairumą, į internetinį tinklapį supermuzika.lt, priklausantį geram grupės „69 danguje” draugui verslininkui Ugniui Kiguoliui, buvo įkelta keleta pikantiškų  nuotraukų iš Nijolės Pareigytės asmeninio albumo, tarp jų buvo ir  tokių nuotraukū, kurioje nuoga dainininkė guli lovoje apsikabinusi savo šarpėjų veislės kalytę Zarą. Tiesa, intymių kūno vietų šiose nuotraukose nebuvo matyti. Subtiliai „69 danguje” dainininkės kūnas buvo pridengtas ir praėjusiais metais surengtoje „Playboy“ fotosesijoje.

Dabar gi išplitusiose nuotraukose vaizdas yra kur kas karštesnis – Nijolė žvelgia į fotoaparatą, žaidžia su kalyte nesidangstydama krūtų.
Internetiniam dienraščiui nusiuntus gautas nuotraukas N.Pareigytei ir paklausus, ar ji įtaria, kaip ir kokiu būdu galėjo šios nuotraukos iš jos asmeninio archyvo atsidurti piktavalių rankose, Nijolė susilaikė nuo bet kokių komentarų.